NOVÁKY. Jedinú šancu vybojovať si miestenku do Londýna bude mať komárňanský štvorkajak v zložení Richard Riszdorfer, Michal Riszdorfer, Erik Vlček, Juraj Tarr. Na olympiádu sa zo Szegedu kvalifikuje najlepších osem európskych lodí.
Strieborní medailisti z OH 2008 v Pekingu pred vrcholom sezóny absolvovali sústredenie v rakúskom Linzi, záver prípravy prebiehal v domácich podmienkach. "V Linzi je najbližšia dráha, kde sa dá jazdiť rovný kilometer. Našli sme tam veľmi dobré podmienky na prípravu, vyšlo nám aj počasie a zajazdili sme solídne časy. V Szegede nás čaká tvrdý boj o olympijské miestenky, keďže v kategórii K4 už nie je žiadna dodatková kvalifikácia. Verím, že sa nám podarí postúpiť do finále a skončiť v prvej osmičke. Treba mať šťastie aj na žreb pri nasadzovaní do rozjázd, kľúčové bude semifinále," povedal pre TASR Vlček, ktorý sa v Szegede popasuje o olympiádu aj v K2 na 1000 m spoločne s Petrom Gellem.
Na ME v Belehrade vybojoval novozložený dvojkajak pri spoločnej premiére na päťstovke striebro, v Szegede mu zaručí olympijskú istotu umiestnenie v prvej šestke. "S Peťom Gellem sme toho pred šampionátom v kádvojke spolu veľa nenatrénovali. Pocitovo je to však dobré a pokúsime sa v nabitej konkurencii skončiť do šiesteho miesta. Som pripravený zvládnuť náročný piatkový program a po rozjazde resp. semifinále K4 podvečer ešte absolvovať finále K2," dodal Vlček, ktorého snaha bojovať o Londýn aj v K2 sa nestretla s nadšením u zvyšných členov káštvorky, spory sa však napokon urovnali.
Ďalším slovenským želiezkom v ohni v Szegede bude ženský dvojkajak v zložení Ivana Kmeťová, Martina Kohlová. Pred štyrmi rokmi na MS v Duisburgu skončili zverenky trénera Filipa Petrlu na päťstovke štvrté a rovnaké umiestnenie by brali aj teraz. "Sústredíme sa iba na jeden štart, čo je v porovnaní s minulými rokmi zmena. Neolympijský šprint na 200 m tentokrát neabsolvujeme a všetko podriadime úspechu na päťstovke. Dostať sa medzi najlepších šesť lodí nebude jednoduché. Konkurencia v K2 sa z roka na rok zvyšuje, k tradične silným Maďarkám, Poľkám, či Nemkám pribudli Portugalčanky a Bielorusky. Pred MS sme boli dvakrát na desať dní v Linzi. Počas prvého bloku prípravy sme trénovali spoločne s rakúskym tandemom Yvonne Schuringová, Viktoria Schwarzová, s dosiahnutými časmi sme boli spokojné. Maďarsko je kajakárska veľmoc, fanúšikovia v Szegede určite vytvoria skvelú atmosféru," povedala Kmeťová.
Generálneho sekretára Slovenského zväzu rýchlostnej kanoistiky Borisa Bergendiho by potešilo, ak by vodáci spod Tatier získali v Szegede čo najviac olympijských miesteniek a priviezli domov aj nejakú medailu. "V posledných rokoch v kanoistike nastala špecializácia, do olympijského programu pribudli šprintérske disciplíny a niektoré päťstovkové z neho zasa vypadli. Našou prioritou je získať čo najviac olympijských miesteniek. Okrem káštvorky a oboch dvojkajakov na 500 m má šancu na Londýn aj singlkanoista Marián Ostrčil, ktorý pred štyrmi rokmi v Duisburgu príjemne prekvapil ziskom striebra na kilometri. V C1 musí skončiť do 7. miesta, to isté platí aj o šprintérovi Ľubomírovi Hagarovi. Náročnú pozíciu bude mať Andrej Divinec v K1 na 200 m, kde sa na olympiádu kvalifikuje najlepších osem pretekárov. Na neolympijských tratiach vkladáme najväčšie nádeje do Mateja Rusnáka v C1 na 5000 m," povedal Bergendi
Slovenská nominácia na MS v Szegede
muži:
K2 1000 m: Peter Gelle, Erik Vlček
K4 1000 m: Richard Riszdorfer, Michal Riszdorfer, Erik Vlček, Juraj Tarr
C1 1000 m: Marián Ostrčil
K1 500 m: Martin Jankovec
C1 500 m: Rastislav Kohút
K1 200 m: Andrej Divinec
K2 200 m: Ľubomír Beňo, Tomáš Martínek
C1 200 m: Ľubomír Hagara
C1 5000 m: Matej Rusnák
ženy:
K2 500 m: Ivana Kmeťová, Martina Kohlová