MALÁ ČAUSA. Vlani na jeseň starosta obce dúfal, že brehy potoka Čausanka, ktoré zmyla voda, budú opäť v poriadku. Nestalo sa. Dodnes neboli vyregulované, vodohospodári zabezpečili akurát vyčistenie koryta v niekoľkých jeho úsekoch.
„Naposledy sme rokovali tento rok v januári, stanovili sme plán prác, ktoré mali nasledovať, no hotová je len časť z nich,“ povedal starosta Peter Vido. Odvtedy vraj nebolo vodohospodárov v obci vidno.
Ešte na jeseň vyčistili úsek v centre obce a nanosili k potoku kamene, ktorými si obyvatelia sami spevnili breh. Pracovníci Slovenského vodohospodárskeho podniku opravili časť toku, ktorý bol sanovaný v roku 2002 pri zosuvoch, začiatkom roka vyčistili od nánosov asi tristo metrov potoka v centre obce. „Tým práce dosiaľ skončili,“ povedal starosta.
Veril, že sa podarí do likvidácie následkov povodní zapojiť nezamestnaných podobne ako v Prievidzi a Handlovej, no ani to nevyšlo. Obec si nemôže pomôcť ani sama, ani keby mala na to peniaze a ľudí. „Nesmieme zasahovať do cudzích pozemkov,“ vysvetlil starosta. Obyvatelia porobili, čo sa dalo, hneď po povodni, keď sprístupnili cestu, opravili prechod na cintorín, upravili okolie.
V pondelok uplynul rok odo dňa, čo prišla ničivá voda. „Vnímame to intenzívne. Pri každom väčšom daždi sa obávame, aby sa niečo podobné nezopakovalo,“ objasnil Vido.
Pre obec to bola výnimočná udalosť, voda sa prehnala obcou aj v roku 1996, no v omnoho menšom množstve ako vlani. Ani seniori v obci si nič podobné nepamätajú.
Povodeň pred rokom poškodila miestne cesty, z jednej strhlo tristo metrov asfaltového koberca, zatopilo kultúrny dom, ale aj pivnice a záhrady takmer stovky ľudí. Voda na čas odrezala Malú Čausu od okolitého sveta.
Priorita v obci je na tento a budúci rok jasná, chcú opraviť miestne cesty tak rýchlo, ako im to dovolia finančné možnosti.
Oslovili sme aj vodohospodárov, do uzávierky novín však na naše otázky neodpovedali.