PRIEVIDZA. Vlna kritiky sa vzniesla po minuloročných povodniach hlavne na hlavu bývalého primátora Prievidze Jána Bodnára. Obyvatelia vtedajšie vedenie mesta vinili zo škôd, ktoré im voda napáchala. Tvrdili, že ak by ich varovalo skôr, nemuseli dopadnúť tak zle.
Keď sa voda na Prievidzu rútila z Handlovej, moderný bezdrôtový rozhlas mlčal. V niektorých častiach mesta sa neozval ani po pár dňoch, keď ľudia potrebovali informácie, ako sa so spúšťou vysporiadať.
Ospevovaný
Bezdrôtový rozhlas si presadilo bývalé vedenie na čele s Jánom Bodnárom po výbuchu vo Vojenskom opravárenskom podniku v Novákoch. Investíciu vo výške 166-tisíc eur obhajovalo zvýšením bezpečnosti ľudí. Rozhlas však v rozhodujúcej chvíli zlyhal. Neinformoval o tom, že Handlovú zatopilo a voda sa blíži do Prievidze. Ani po zaplavení sa k mnohým nedostali informácie o poskytovanej pomoci.
Ján Bodnár sa hájil tým, že o hrozbe nevedel. Vraj ho neinformoval obvodný úrad. Jeho vtedajší predseda Vladimír Šúr zase povedal, že úrad nebol informovaný integračným záchranným systémom. Na chaos tak doplatili obyvatelia mesta.
Primátora Prievidze vyšetrovalo za postup pri povodni aj ministerstvo vnútra, s akým výsledkom, však neinformoval ani mestský úrad ani ministerstvo.
Podľa súčasnej prednostky prievidzského obvodného úradu Kamily Topoľskej ministerská kontrola zistila nedostatky v systéme mestského varovania a jeho zanedbanú údržbu.
Poučili sa
Topoľská povedala, že „povodne boli otvorenou skúškou pre všetkých, ktorí sú povinní v takých situáciách konať.“ S odstupom času hodnotí postup obvodného úradu ako správny. Pripomenula, že si pravidelne aktualizujú databázu kontaktov, ktoré sú v prípade podobných krízových udalostí kľúčové.
Od konca roka 2010 dostáva úrad aj všetci starostovia a primátori meteorologické a hydrologické výstrahy. „Zamestnanec v služobnej pohotovosti má okrem toho povinnosť neustále monitorovať vývoj počasia,“ objasnila prednostka obvodného úradu.
Aj Prievidza sa na prípadné povodne pripravila lepšie. Vlani v októbri vznikla pre 45 podnikateľov, ktorých prevádzky môžu byť postihnuté povodňou, povinnosť vpracovať povodňové plány záchranných prác. Mesto kúpilo dvetisíc jutových vriec a dve čerpadlá.
„V júni prebehla aj kontrola rozhlasu a následné opravy. V súčasnosti uvažujeme aj nad novým varovným systémom prostredníctvom sirén,“ informoval Ľubomír Miština z Mestského úradu v Prievidzi. V prípade výpadku rozhlasu už bude zabezpečovať informovanie obyvateľov mestská polícia s megafónmi a prenosnou sirénou.