PRIEVIDZA. Poľovnícke združenie Háje upozornilo obyvateľov, že v prievidzskom lesoparku sa pohybuje medvedica s mláďaťom. Nedávno ju tam náhodne stretol cyklista. „Zviera sa pred neho postavilo na zadné, on však nespanikáril a rýchlo odtiaľ odišiel," povedal predseda poľovného združenia Háje Ľudovít Galovič, ktoré daný revír užíva.
Sú premnožené
Podľa neho nejde o nič výnimočné. „Pravidelne sa snažíme ľudí upozorniť na nebezpečenstvo, že sa v lese môžu stretnúť s medveďom. Len v našom revíre ich evidujeme desať až dvanásť," hovorí. „Medvede sú premnožené, tento problém sa však asi bude riešiť, až keď sa stane nejaké nešťastie," dodal.
Okrem tejto veľkej šelmy môžeme v našich lesoch stretnúť diviaky, vlky, ale aj iné zvieratá.
Na prítomnosť medveďa môže upozorniť trus, stopy alebo charakteristický pach. Ten však už signalizuje, že šelma je naozaj nablízku.
Treba spievať alebo zvoniť
Podľa prírodovedca Robina Rigga často vôbec nezistíme, že medveď je v našej blízkosti. „Medvede nepokazené ľuďmi sú plaché a ak im o našej prítomnosti dáme včas vedieť, stretnutiu sa radšej vyhnú. Aby sme ich neprekvapili, je dobré chodiť po hore v skupinke a ak je človek sám, môže si spievať alebo nosiť zvonček," hovorí Rigg.
Ak na túto veľkú šelmu predsa len natrafíme, ale vieme, že nás nezbadala, neupozorňujeme na seba a pomaly treba odísť. „Ak nás medveď zaregistroval, treba si všímať jeho správanie. Keď sa len pozerá, treba sa tváriť, že sme ho nezbadali a pokračovať v ceste. Ak sa zviera začne pohybovať smerom k nám, nesmieme začať utekať," tvrdí odborník. „Treba zastať a potom začať pomaly ustupovať, aby medveď videl, že má priestor vycúvať. Treba sa tiež vyhnúť pohľadu z očí do očí, ktorý u zvierat signalizuje agresiu. Nie je to stopercentná záruka, ale je väčšia šanca, že sa stiahne a odíde," dodal.
Niekedy môže pomôcť, ak sa človek urobí väčším, napríklad zdvihne ruky alebo batoh nad hlavu. Podľa odborníkov funguje aj prihováranie sa pokojným hlasom, ktoré môže upokojiť medveďa aj nás.
V prípade, že by medveď predsa len zaútočil, najlepšie sa osvedčilo ľahnúť si na brucho, rukami si zakryť hlavu a krk, nehýbať sa a čakať, kým zviera neodíde.