Písmená a čísla nad vstupom do predsiene Huňadyho sály ukrývajú šifru.
BOJNICE. Návštevníci bojnického zámku, najmä tí pozornejší, určite spozorovali, že na múroch, portáloch, stenách i podlahách sú rôzne nápisy.
Pokiaľ nie sme jazykovo zdatní, zväčša nevieme, čo nápisy znamenajú, lebo väčšinou sú v latinskom alebo maďarskom jazyku a navyše, pre laika písané ťažko identifikovateľným gotickým písmom. Nápis, ktorý nás víta na prvom hradnom nádvorí, je nasledovný: „Ad memoria gloria antiquae“. Vo voľnom preklade znemená „Na pamiatku zašlej slávy“. Má vyjadrovať pohnútky grófa Jána Františka Pálfiho, ktorý práve pre tento účel nechal hrad prestavať na romantický zámok.
Staré príslovia
Na treťom hradnom nádvorí nad neogotickým portálom dverí je štít a na ňom nápis „Omnia cum tempore“ a letopočet 1900. Nápis dešifrujeme ako „Všetko s časom“ čo bolo životné motto posledného staviteľa a letopočet označuje rok ukončenia prestavby tohto zámockého krídla.
Napríklad na portáli nad vstupom do predsiene Huňadyho sály je dvojriadkový nápis, tiež v latinskom jazyku. Hovorí o staviteľovi, no zaujímavejšia je jeho šifra. Pri lepšom pohľade zbadáme, že niektoré písmená z textu sú červené a väčšie. Je to chronogram, pretože dané písmená sú rímske číslice a ich súčtom dostaneme rok 1899, kedy bol Huňadyho trakt pri poslednej prestavbe dokončený.
Najviac nápisov nájdeme v Strednom hrade bojnického zámku. Na drevenom obložení Modrého salóna sú to staré príslovia – Kto chce mať všetko, nebude mať nič; Zbav sa lenivosti, spôsobuje ti iba škodu. Vo Veľkej sieni prvého poschodia hradu pokračujú: V priateľstve časté zmeny spôsobujú škodu; Hlúpy má srdce na jazyku, múdry jazyk v srdci.
Zaujímavá je podlaha Mramorovej sály. Miestnosť dostala názov práve podľa nej, keďže je zvláštna. Tvorí ju mozaika zo žltého a čierneho mramoru v tvare rybích šupín, lúčovito sa zbiehajúcich od stien ku stredu. V okenných a dverových výklenkoch sú opäť staré príslovia a porekadlá v latinskom jazyku: Všetko s časom; Predsudky zadrž skutkami; Pevné srdce láme okovy osudov; Skôr ako niečo začneš, uváž aký to má koniec; Cnosti v skutkoch.
Revolučný verš
Erbová sála na druhom poschodí Stredného hradu dostala pomenovanie podľa stropu, na ktorom sú zobrazené erby rodov, s ktorými boli Pálfiovci spríbuznení. Zaujímavé je však drevené obloženie stien tejto okrúhlej miestnosti. Ak si ho prezrieme pozorne, v stredovej línii z ľava do prava zbadáme text v maďarčine. Je to úryvok z revolučnej básne Šándora Petöfiho – Hor sa Maďar. A čo nám autor odkazuje?
„Hor sa Maďar, vlasť Ťa volá, prišiel čas, teraz alebo nikdy, budeme otroci alebo voľní, to je tá otázka. Vyberte si, prisahám pred Bohom Maďarov, že otroci už ďalej nebudeme!“
Už navždy ostane záhadou, prečo si práve tento revolučný verš nechal do jednej z miestností svojho zámku vpísať práve kedysi najväčší feudál hornej Nitry.
Autor: Katarína Malečková