Obeťami predvlaňajšieho banského nešťastia sú dvadsiati baníci a banskí záchranári, ktorí likvidovali požiar vo Východnej šachte.
HANDLOVÁ. Požiar vznikol v handlovskom podzemí, v časti, v ktorej sa už dva mesiace neťažilo, o siedmej hodine ráno. Záchranári aj civilní baníci zasahovali v hĺbke 330 metrov pod povrchom zeme.
Približne o 9.30 došlo k výpadku telefonického spojenia a výpadku snímačov, ktoré indikujú stav banských plynov. Pravdepodobne vtedy nastal výbuch, ktorého tlaková vlna ľahko zranila ďalších deviatich baníkov vzdialených od miesta nešťastia 150 až 200 metrov.
Akcie na záchranu uväznených pokračovali počas celého pondelka. Krátko pred polnocou vtedajší minister hospodárstva Jahnátek oznámil, že sa našlo šesť tiel a zomreli aj ostatní, keďže podmienky v podzemí boli nezlúčiteľné so životom.
Deň na to mimoriadne zasadla vláda, ktorá na 12. augusta vyhlásila štátny smútok.
Všetky pozostatky tiel záchranári našli až niekoľko dní po tragédii, identifikovala ich analýza DNA.
Pozostalí dostali odškodné od baní aj štátu, Handlová pripravila spoločnú rozlúčku s obeťami najväčšieho banského nešťastia v histórii regiónu.
Do vyšetrovania sa pustila nielen polícia, ale aj ministerstvo hospodárstva, banský úrad a zahraniční experti. Do podzemia sa však dostali až po niekoľkých mesiacoch. Skôr ich tam nepustili podmienky v podzemí, ktoré sa dlhšie nedarilo dostať pod kontrolu.
Na mieste, kde nastal výbuch, sa už nikdy uhlie ťažiť nebude, po tragédii sa dokonca zmenila aj vyhláška a postupy záchranárov.
V podzemí prežilo deväť baníkov, ani jeden z nich sa už do bane nevrátil. Banských záchranárov, ktorí po výbuchu zasahovali, odmenila vtedajšia vláda Zlatým krížom.
Pol roka po tragédii sa objavili informácie, že obete boli pod vplyvom alkoholu. Zverejnil to týždenník Plus sedem dní. Žiadne vyšetrovanie však túto verziu nepotvrdilo, mohlo ísť o splodiny a plyny uvoľnené horením.
Vlani sa stal 10. august pamätným dňom, parlament schválil, že bude Dňom obetí banských nešťastí pripomínajúci všetkých ľudí, ktorí zahynuli v baniach na Slovensku.