Obvineniu z prečinu všeobecného ohrozenia čelia traja zamestnanci baní. Riadili likvidáciu požiaru, ktorý 10. augusta 2009 zabil dvadsať ľudí.
HANDLOVÁ. Bývalé vedenie Obvodného banského úradu v Prievidzi nenašlo vinníka najväčšej banskej tragédie
Obete banskej tragédiePavol Čavojský (1956)
Pavol Dobiš (1970)
Vladimír Gajdošík (1963)
Vladimír Gašparovič (1962)
Peter Gürtler (1980)
Milan Hinca (1959)
Roman Kolár (1967)
František Kolesa (1974)
Boris Koprna (1962)
František Krizsák (1959)
Roman Kubálek (1968)
Miroslav Kurciník (1961)
Miroslav Madaj (1967)
Ľudovít Moravčík (1956)
Róbert Nagy (1961)
Róbert Ondruška (1961)
Peter Púpava (1969)
Róbert Reg (1971)
Július Ujček (1966)
Roman Zamec (1968)
na hornej Nitre. Polícia má iný názor. Ešte v apríli tohto roku označila ľudí, ktorí majú byť za nešťastie zodpovední. Hrozí im desaťročné väzenie.
Zatiaľ čo banskí vyšetrovatelia dali vinu súčinnosti viacerých faktorov, polícia pod dohľadom prokuratúry vedie vyšetrovanie voči konkrétnym ľuďom.
„Z prečinu všeobecného ohrozenia sú obvinení traja zamestnanci Hornonitrianskych baní Prievidza, ktorí sa podieľali na riadení likvidácie požiaru v Bani Handlová. Svojím konaním z nedbanlivosti mali spôsobiť smrteľné zranenia deviatim baníkom a jedenástim banským záchranárom, ďalších deväť baníkov utrpelo rôzne zranenia,“ informoval hovorca trenčianskej Krajskej prokuratúry Marián Sipavý.
Bane sa však stále riadia závermi vyšetrovania banského úradu, ktoré spochybnil aj minister hospodárstva Juraj Miškov. „Vychádzame z posudku, ktorý hovorí, že počas mimoriadnej udalosti nedošlo k zlyhaniu organizácie ani ľudského faktora,“ vysvetlila hovorkyňa baní Adriana Siváková.
Kontroverzné vyšetrovaniePrievidzský banský úrad vlani zverejnil výsledky svojho vyšetrovania. Tie pobúrili nielen pozostalých a verejnosť, ale aj samotného ministra Miškova. Podľa vtedajšieho predsedu úradu Bohuša Sliackeho zapríčinili výbuch plynov v podzemí viaceré faktory. Malo ísť o deformáciu chodby, zmenšenie jej prierezu, zával popolčeka, teplota požiariska a otváranie dverí v chodbe. Konkrétneho vinníka neurčil.
Minister si, naopak, myslí že výbuch spôsobili konkrétne pochybenia v procesoch alebo bezpečnostných opatreniach pri ťažbe uhlia v Bani Handlová. Krátko po zverejnení výsledkov vyšetrovania dal preto Sliackeho odvolať z funkcie.
Riadením úradu bol poverený Vladimír Čuma, ktorý sa do uzávierky rozhodol k téme nevyjadrovať. Nie je teda známe, či sa stotožňuje s výsledkami vyšetrovania, alebo ho znovu otvoril a či sa tragédiou počas svojho pôsobenia aspoň zaoberal.
Bane vinu necítiaBanskí vyšetrovatelia pod Sliackeho vedením pripísali Hornonitrianskym baniam trinásť pochybení, ktoré sa spolupodieľali na nešťastí. „Nie so všetkými sa stotožňujeme, no v súčasnosti sú už odstránené,“ povedala Adriana Siváková. O aké pochybenia išlo, nespresnila.
Podľa jej slov bane posilnili opatrenia na zlepšenie požiarnej prevencie podzemia, čím chcú podobným tragédiám zabrániť. Opatrenia sa týkajú technického vybavenia, bezpečnostnej prevencie a organizácie riadenia. Od augusta 2009 vraj k žiadnym neočakávaným problémom či haváriám v hornonitrianskom podzemí nedošlo.