HANDLOVÁ. Tento rok je v kalendári pamätných dní na Slovensku po prvýkrát aj Deň banských nešťastí.
Poslanci parlamentu ho schválili na 10. augusta, teda deň, keď v roku 2009 zahynulo v handlovskej bani dvadsať baníkov a banských záchranárov.
Dva návrhy
Zaradenie Dňa banských nešťastí do kalendára nebolo bez problémov. Vlani, po prvom výročí handlovskej tragédie, prišiel s návrhom na nový pamätný deň venovaný obetiam baní opozičný poslanec parlamentu z hornej Nitry Vladimír Jánoš (Smer-SD). Jeho návrh právnej normy posunuli zákonodarcovia 8. septembra do druhého čítania.
Ministerstvo kultúry však o niekoľko dní neskôr predložilo svoj návrh o pamätnom dni do pripomienkového konania.
Rezort kultúry však nakoniec ustúpil a poslanci parlamentu sa zaoberali iba Jánošovym návrhom. Národná rada ho schválila vlani v októbri.
Deň banských nešťastí si preto na Slovensku pripomenieme po prvýkrát až tento rok.
„Handlová je spätá s baníctvom od roku 1909. Je 'matkou' všetkých uhoľných baní na Slovensku. Z historického hľadiska si preto Deň banských nešťastí zaslúži byť odlišný práve v našom meste,“ vysvetlila hovorkyňa Handlovej Jana Paulínyová zámer samosprávy oslavovať v Handlovej 10. augusta Deň bielych ruží.
Pietna spomienka
Práve bielymi ružami bude ovenčený pamätník na Ulici 29. augusta pri spomienke na banskú tragédiu v roku 2009.
Túto stredu 10. augusta, teda presne dva roky od nešťastia, budú o pol desiatej dopoludnia zvoniť zvony na veži handlovského kostola, aby pripomenuli posledné spojenie s baníkmi, ktorí boli v podzemí.
Večer o 18. h bude pri pamätníku pietna spomienka, na ktorej sa zúčastnia predstavitelia mesta, obyvatelia a pozvaní hostia.
Obete baní
Deň banských nešťastí je spomienkou na viac ako 470 obetí, ktoré prišli o život pri práci v baniach v regióne hornej Nitre. Zároveň si 10. augusta pripomenieme viac ako 300 doteraz historicky zmapovaných banských nešťastí, ktoré sa stali v baniach ťažkých kovov na slovenskom území.
Sita