BOJNICE. Počty kúpajúcich sa ľudí v priehradách a jazerách na hornej Nitre v posledných rokoch poklesli. Napriek tomu je stále dosť tých, ktorí pred kúpaliskami dávajú prednosť prírodným vodným plochám.
V prievidzskom regióne nie je ani jedna takáto plocha vyhlásená za oficiálnu kúpaciu oblasť. Vstup do takýchto vôd je preto na vlastné riziko.
Nebezpečné sinice a riasy
Na Slovensku je vyše tridsať oficiálnych kúpacích oblastí s prírodnou vodnou plochou. Tieto majú nielen svojho prevádzkovateľa, ktorý zodpovedá za čistotu vody a bezpečnosť ľudí, ale dlhodobo voda vyhovuje kvalitatívnym normám.
„V našom regióne sa čiastočne k tomu približuje vodná nádrž v Nitrianskom Rudne. Za oficiálnu kúpaciu oblasť však vyhlásená nemôže byť, lebo nemá prevádzkovateľa a voda je čistá asi len mesiac až dva do roka,“ vysvetlil Jozef Baška, vedúci oddelenia hygieny životného prostredia a zdravia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva Prievidza.
V Rudne navyše kolíše hladina vody. Keď jej je málo, ľudia majú vstup do priehrady cez bahno, čo nie je hygienicky správne.
Voda má samočistiacu schopnosť, keď sa ale oteplí a do rudnianskej priehrady sa dostanú aj rôzne organické látky z blízkych dedín, začnú sa vo vode vytvárať sinice a riasy.
„Približne v polovici júla je už tunajšia voda znečistená. Siníc a rias je tam toľko, že pre ľudské zdravie sú nebezpečné. Podobné je to aj v kanianskej priehrade. V oboch vodných nádržiach nie je dovolené kúpanie, preto ho ľuďom ani zakázať nemôžeme. Do vody vstupujú na vlastné nebezpečenstvo,“ zdôraznil Baška.
Hygienici počas letnej sezóny niekoľkokrát kvalitu vody v oboch priehradách kontrolujú. Ak je znečistenie výraznejšie, požiadajú starostov obcí, aby na to upozornili ľudí prostredníctvom rozhlasu.
Na hornej Nitre je viacero priehrad a prírodných vodných plôch. Tie však hygienici nekontrolujú. Dôvodom je nielen nedostatok peňazí, ale aj fakt, že sa v nich veľa ľudí nekúpe.
Kúpaliská pod kontrolou
Kvalitu vody na kúpaliskách kontrolujú pracovníci Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Prievidzi pravidelne.
Pred sezónou musí každý prevádzkovateľ bazénov požiadať úrad o kontrolu vody a následné vydanie povolenia na prevádzku. V pravidelných intervaloch počas sezóny posielajú prevádzkovatelia vodu na posúdenie.
„Pokiaľ sa v nej objavia nejaké nežiaduce častice a látky, upozorníme, aby bola voda vyčistená. Robíme však aj náhodné kontroly na kúpaliskách, pričom nekontrolujeme len kvalitu vody, ale aj dodržiavanie ďalších hygienických zásad,“ dodal Baška.
Ako spoznať sinice a riasy
Pomerne jednoduchým spôsobom sa dá zistiť, či sú vo vode sinice alebo riasy. Stačí na to priehľadná fľaša so zúženým hrdlom. Do nej naberieme vodu a necháme aspoň 20 minúť stáť. Pokiaľ sa na hladine vytvorí zelený krúžok tvorený zelenými organizmami v tvare „sekaného ihličia“ alebo „zelenej krupice“ a voda zostane číra, pravdepodobne sú to sinice. Ak zostane voda zakalená rovnomerne alebo sa začne tvoriť väčší zákal na dne, jedná sa o riasy.
Ešte jednoduchším testom je opatrné vstúpenie do vody a jej pozorovanie. Ak sa okolo nohy vznášajú drobné zelené čiastočky, budú to asi sinice.
RÚVZ