BOJNICE. Po desiatich rokoch sa do zoo Bojnice vrátila kengura. Párik kengúr červených, ktorý k nám bol privezený v polovici júla zo Zoologickej záhrady Bratislava, sa nachádzal niekoľko dní v karanténe, ale v súčasnosti stretnú návštevníci tohto zástupcu najmenšieho kontinentu v pripravovanej expozícii s názvom Austrália.
Kengura červená sa vyskytuje takmer po celom austrálskom kontinente. Je najväčším druhom spomedzi všetkých kengúr. Zároveň je to najväčší pôvodný cicavec Austrálie a najväčší prežívajúci druh vačkovca. Jej meno je odvodené od farbiva vylučovaného žľazou na prsiach. Samec je väčší ako samica. Je pre neho typické oranžovočervené sfarbenie. Menšia samica je sivohnedej farby.
Kengury majú veľmi dobrý čuch, ktorým vyhľadávajú vodu. V prípade potreby za ňou putujú aj dvesto kilometrov. Najpočetnejšie populácie sú v lesnatých savanách. Pasú sa hlavne v noci, kedy spásajú najmä výhonky sukulentných tráv.
Kengura má veľmi dobre vyvinuté zadné končatiny a silný, dlhý chvost, ktorý používa na udržiavanie rovnováhy - pri skákaní sa nedotýka zeme. Kengury nemôžu na zemi pohybovať zadnými končatinami striedavo a takisto majú problémy s pohybom dozadu. Pred nebezpečenstvom unikajú kengury skokmi na zadných nohách. Na krátku vzdialenosť dosahujú rýchlosť 50 km/h.
Okrem ľudí, ktorí ju lovia pre mäso a kožu, sú jej predátormi orol klinochvostý a pes dingo.
V zoologických záhradách sú kengury veľmi populárne, niektoré ohrozenejšie druhy sú vedené v záchranných programoch.
SÚŤAŽ
Vyhrajte rodinnú vstupenku do zoo Bojnice. Stačí vystrihnúť kupón z MY Hornonitrianskych novín a spolu s menom a adresou ho doručiť do redakcie na ulici M. Mišíka 6 v Prievidzi do piatka 5. augusta do 12. h. Minulý týždeň sme vyžrebovali Máriu Gregoríkovú z Prievidze. Vstupenku si môže vyzdvihnúť v pokladni zoo.
Autor: Katarína Gromová