Nosále sú menšie medvedíkovité šelmy, ktoré nájdu návštevníci bojnickej zoologickej záhrady oproti výbehu plameniakov. Keď budú chcieť pozorovať trojicu šantiacich šelmičiek, musia na chvíľu odbočiť z hlavného chodníka.
BOJNICE. Nosáľ je veľmi prispôsobivý. Pochádza zo Strednej a Južnej Ameriky. Žije v oblasti tropických dažďových pralesov. Najznámejším z nosáľov je nosáľ červený, ktorý sa vyskytuje takmer v celej Južnej Amerike, východne od Kolumbie a Venezuely, odtiaľ na juh po severnú Argentínu a Uruguay.
Má mimoriadne dobre vyvinutý čuch a hmat. Jeho nos je veľmi obratný, môže ho otáčať až o 45 stupňov a skúmať svoje okolie. Charakteristický je pre neho dlhý chvost, ktorý využíva pri udržovaní rovnováhy.
Je to všežravec, ale viac uprednostňuje živočíšnu potravu. Živí sa hubami, rôznymi ovocnými plodmi, hlodavcami, vtákmi a drobnými bezstavovcami.
Žije samotársky alebo v skupinách 20 až 30 jedincov, výnimočne môže mať skupina aj viac ako 50 jedincov. Nosále sa dožívajú 18 rokov. Hniezda si stavia na stromoch alebo v dutinách, kde samica porodí jedno až sedem mláďat, o ktoré sa stará približne mesiac.
Nosáľ červený nie je ohrozeným druhom a na niektorých turistami navštevovaných miestach je dokonca premnožený z dôvodu prikrmovania. V niektorých oblastiach ho indiáni lovia pre mäso, ale tiež na chov v zajatí.
V zoologických záhradách sú nosále veľmi obľúbené, pretože majú veľmi krotkú povahu a sú veľmi aktívne. Nosále červené brazílske sme do zoo Bojnice priviezli v roku 2010 z nemeckej zoo Cottbus.
SÚŤAŽ
Vyhrajte rodinnú vstupenku do zoo Bojnice. Stačí vystrihnúť súťažný kupón z MY Hornonitrianskych novín a spolu s menom a adresou ho doručiť do redakcie na Ulici M. Mišíka 6 v Prievidzi do piatka 22. júla do 12. h. Minulý týždeň sme vyžrebovali Zuzanu Tomusovú z Koša.
Autor: Katarína Gromová