OSLANY. Viac než polročné skúsenosti s dvomi dojacimi robotmi, prvými na Slovensku, si pochvaľujú chovatelia hovädzieho dobytka v spoločnosti PORS v Oslanoch. Túto špičkovú dojaciu techniku nainštalovali v zrekonštruovanom kravíne v závere minulého roka.
Viac fotografií nájdete tu.
Produkčné kravy, ktorých v súčasnosti chovajú vyše 180, si na dojacie automaty pomerne rýchlo zvykli. Úžitkovosť sa zvýšila o 10 až 15 percent. "Presnejšie to bude možné vyčísliť po roku," konštatuje riaditeľ spoločnosti Miroslav Polc. "Využívanie dojacich robotov preukázateľne prispelo k skráteniu takzvanej servis periódy kráv, teda obdobia od otelenia po opätovne potvrdenú teľnosť. Robot totiž automaticky a pravidelne pri každom dojení sleduje zdravotný stav dojnice, zaznamenáva všetky podstatné zmeny, vrátane začiatku ruje," dodal Polc.
Dojacie roboty sú komfortom aj pre samotné dojnice. Kravy sa totiž rozhodnú, kedy sa prídu dať podojiť. Keď pocítia, že prišiel čas dojenia, prídu k automatu a počkajú, kým ich pomocou čipu, ktorý majú na obojku, zaregistruje.
Potom sa automaticky otvoria vráta a krava vojde do tesnej ohrádky, kde má pripravené jadrové krmivo. Počas kŕmenia jej robot najskôr poumýva a vymasíruje vemeno, následne laserom zameria struky, nasadí na ne dojacie nástavce. Mlieko okamžite vyhodnocuje, meria elektrickú vodivosť a teplotu mlieka, zisťuje jeho kvalitu, nevhodné na konzum oddeľuje, rovnako ako aj mledzivo, dôležité pre odchov teliat.
Kravu stroj ešte odváži, zaregistruje a upozorní na výkyvy v hmotnosti, čo je jeden z hlavných ukazovateľov zdravotného stavu. Na záver dojenia, ktoré trvá približne šesť minút, ešte vemeno vydezinfikuje.
K pohode zvierat prispievajú aj prídavné zariadenia, ako je napríklad zhrňovač krmiva, ale aj krútiaca sa kefa, ktorú si kravy dokážu samé zapnúť a môžu si o ňu odrhnúť kožu.
Jeden robot dojič, obslúži približne 70 dojníc. Na Slovensku sú takéto stroje iba dva a to v Oslanoch, ale čoskoro začnú požívať osem dojacich robotov v roľníckom družstve v Očovej.