PRIEVIDZA. Čitateľka Štefánia musí svojho 82-ročného ťažko chorého manžela všade sprevádzať. Aj k lekárom.
„Pokiaľ len trochu vládal, chodili sme autobusom. Po dohode s lekárom sme asi pred rokom začali na prevoz využívať sanitku,“ vysvetlila čitateľka.
Doplnila, že pokiaľ sa dá, vyšetrenia si plánujú spoločne, no nie vždy sa im to podarí.
Ak potrebuje ísť manžel k lekárovi inokedy, Štefánia ho musí sprevádzať. „Zle vidí, nepočuje a máva závraty. Mohol by kdekoľvek spadnúť,“ vysvetlila.
V takomto prípade si však už čitateľka, ktorá sprevádza svojho chorého manžela a sama má preukaz ťažko zdravotne postihnutého, za sanitku musí zaplatiť.
Vzhľadom na to, že manžel potrebuje špecializované vyšetrenia aj mimo regiónu, cena za odvoz sa vyšplhala aj na 15 eur. Cestovali vtedy do Banskej Bystrice.
„Potvrdenku o zaplatení mi vodič nedá. Dostala som ju len raz, keď som si ju vypýtala,“ spomína čitateľka.
Zaujímalo by ju, či skutočne ako sprievodca ťažko chorého pacienta musí platiť za prevoz k lekárovi aj ona. „Nemá manžel nárok na sprievod bezplatne?“ pýta sa.
Sanitky, ktoré čitateľku a jej manžela prepravujú, prevádzkujú Hornonitrianske bane Prievidza. Hovorkyňa spoločnosti Adriana Siváková vysvetlila, že „podľa zákona patria do skupiny oslobodených pacienti, ktorých diagnóza začína písmenom C alebo T, pacienti, ktorí majú preukaz ZŤP, pacienti zaradení do dialyzačného programu, tehotné ženy a pacienti, ktorí sú hospitalizovaní a prevážaní na ďalšie vyšetrenie do iného zariadenia“.
Sprievod do tejto skupiny nepatrí. Ani v prípade, že ide o osobu s preukazom ZŤP. Tento si tak musí zaplatiť za cestu sanitkou 0,07 eur za každý kilometer.
„Zákon oslobodzuje od platieb len pacientov, nie ich sprievod,“ objasnila.
Siváková povedala, že bane neevidujú žiadnu sťažnosť od cestujúcich, ktorí nedostali potvrdenie o zaplatení za odvoz.
„Takýmto situáciám predchádza presná evidencia. Ak niekto má podobnú skúsenosť, treba ju nahlásiť vedeniu Dopravnej