BRATISLAVA. Spis Karola Mella po niekoľkotýždňovom putovaní medzi súdmi odošlú z Najvyššieho súdu späť na Okresný súd v Nitre. Vrátil im ho sudca Peter Krajčovič bez toho, aby vo veci rozhodol. Nitrianskemu súdu píše, že nemá o čom rozhodnúť, lebo už o tom raz rozhodol Krajský súd v Nitre.
Súdy sa sporia, kto má na Mella vydať medzinárodný zatykač. Polícia ho chce obviniť z vraždy a vziať do väzby.
Pingpong súdov dal Mellovi dosť času na to, aby opustil Slovensko. Do nedele ho mohla polícia zatknúť na Slovensku iba so súhlasom poľských orgánov, keďže tie ho zadržali po štyroch rokoch na úteku.
Od nedele by ho mohli zatknúť aj tu, to by tu však musel byť. Ak ho chcú zatknúť v zahraničí, potrebujú medzinárodný zatykač.
Prípad Mello28. október 2010 – Mella zatkli po štyroch rokoch hľadania na úteku v Poľsku,29. apríl 2011 – previezli ho na Slovensko a súd ho vzal do väzby. Rozhodol však nepríslušný sudca a museli ho vzápätí prepustiť.
Mellov advokát Ján Gereg nevie, kde sa jeho klient zdrživava, hovorí však, že nie je na úteku. „Niet pred čím utekať.“ Myslí si, že ak by Mella na Slovensku zatkli, aj tak by porušili zásadu špeciality a súd by ho mohol znovu prepustiť.
Ochranná lehota 45 dní, ktorá vypršala, sa podľa neho nevzťahovala len na to, že ho naše orgány bez súhlasu Poliakov nemohli zatknúť, ale ani obviniť. Obvinenie voči Melovi z ďalšej vraždy vzniesli už začiatkom mája.
Polícia odmieta povedať, či vie, kde v zahraničí Mello je. O jeho prepustení z väzby pre procesnú chybu sudcu sa policajti v máji dozvedeli až potom, čo opustil Justičný palác. Neinformoval ich ani prokurátor Peter Šufliarsky z Generálnej prokuratúry, ktorý o tom vedel skôr. Je otázne, či ho dokázali od začiatku sledovať a či im nezmizol.
„Robíme všetko, čo nám zákon umožňuje,“ hovorí teraz policajný prezident Jaroslav Spišiak.
Minister vnútra súdy za ich nečinnosť ostro kritizuje a pre Mellovo prepustenie z väzby podala ministerka spravodlivosti na Najvyšší súd mimoriadne dovolanie.
Mello si však mohol ľahko vybrať takú krajinu, v ktorej nepomôže ani medzinárodný zatykač a jeho vydanie by bolo komplikované.
Zatykač odmietol ako prvý vydať súd v Topoľčanoch, po ňom Okresný súd v Nitre. A hoci Krajský súd v Nitre rozhodol, že Okresný súd v Nitre má rozhodnúť, ten poslal spis do Bratislavy na okresný súd. Bratislava vec poslala na Najvyšší súd. Zdá sa, že zbytočne.
Podľa Najvyššieho súdu je rozhodnutie Krajského súdu v Nitre pre podriadený súd právne záväzné. „Príslušnosť Okresného súdu Nitra bola rozhodnutím určená,“ myslí si Najvyšší súd.