PRIEVIDZA. Dobrovoľná hasičská ochrana má v našom regióne dlhodobú tradíciu. Pôsobí tu 32 zborov s 1530 členmi. Nedávno sa stretli na okresnom kole súťaže dobrovoľných hasičov, ktorú zorganizoval Okresný výbor dobrovoľnej požiarnej ochrany v Prievidzi.
Členov ubúda
Dobrovoľných hasičov je čoraz menej. „Nie však preto, že by z ich strany nebol záujem, ale pre nedostatok podpory od štátu,“ myslí si Juraj Barta, podpredseda výboru pre prácu s mládežou.
Podľa jeho slov dobrovoľníkov podporujú len obce a sponzori. Bez nich by nemohol fungovať žiadny zbor.
Dobrovoľní hasiči sa každý druhý rok stretávajú na okresnom kole súťaže, ročne sa konajú okrskové kolá. Tento rok súťažili počas dvoch víkendov v Hornej Vsi. Dospelí, dorast aj deti súťažili v štafete, počas ktorej museli zdolávať rôzne prekážky a plniť úlohy, nechýbal ani vodný útok či súťaže jednotlivcov. Podobné disciplíny boli pripravené aj pre deti.
Najlepší tím z každej kategórie postupuje do krajského kola. Tento rok triumfovali súťažiaci z Bystričian, Lehoty pod Vtáčnikom a Čerenian, ktoré sú obcami s dlhoročnou hasičskou tradíciou.
Nie sú zbytoční
Na súťažiach si dobrovoľní hasiči testujú svoje poznatky a schopnosti, ktoré počas celého roka trénujú. Musia zvládať teóriu aj prax, byť akcieschopní a pohotoví. Hasičstvo ich však neživí, každý má svoje zamestnanie.
V prípade zásahu nemôžu len tak odísť z práce ako je to v Čechách. Tam na povinnosti dobrovoľných hasičov zamestnávatelia prihliadajú. Náš štát to v tomto smere podľa Bartu nedotiahol. Napriek tomu sa vždy nájde skupina ľudí, ktorá je schopná ísť do zásahu.
Mnohí považujú dobrovoľných hasičov za zbytočných. Tí to však odmietajú. „Pomáhame profesionálom najmä pri orientácii v teréne, zabezpečujeme dodávky vody či pohonných hmôt,“ objasnil Barta.
Dobrovoľníci sú na mieste zásahu často skôr ako profesionáli, no nie vždy ich môžu plnohodnotne zastúpiť. „Snažíme sa o to, ale nemáme potrebnú techniku a väčšina z nás ani vyškolených ľudí napríklad na prácu s dýchacími prístrojmi,“ vysvetlil Barta.
Napriek tomu sú platnou pomocou nielen pri požiaroch. Ich opodstatnenie sa ukázalo pri vlaňajších povodiach, počas ktorých pomáhali likvidovať následky veľkej vody a zachraňovať majetok ľudí.
Na zásahy nezabúda
Práve záplavy sa vryli Jurajovi Bartovi pevne do pamäte. „Keď sa pozeráte, ako v priebehu niekoľkých minút stúpne voda o štyri metre, je to silný zážitok. Rovnako si dobre pamätám aj na náš zásah pri horiacom dome v Bystričanoch,“ spomína. Nesúhlasí s tvrdením, že dobrovoľné hasičstvo je zbytočné, z praxe vie, že je to inak. „Na Slovensku je asi tritisíc obcí a rovnaký počet profesionálnych hasičov. Na jednu dedinu tak pripadá jeden hasič,“ vysvetlil.
Dobrovoľníci s profesionálmi často spolupracujú, ich koordinácia na mieste je vraj dobrá, horšie je to s komunikáciou. „Keď niekde horí stoh slamy, sme tam, no dispečing vyšle aj zásahovú jednotku. Tá na mieste zistí, že to zvládneme sami, tak odchádza. Je to zbytočný výjazd, bez ktorého mohli byť profesionáli pripravení na ťažšie prípady,“ myslí si Barta. Podľa neho je u českých susedov situácia iná, štát dohliada na spoluprácu a predchádza duplovaným zásahom.
Spokojný je, že o dobrovoľné hasičstvo sa stále zaujímajú aj deti. „Snažíme sa ich vychovať nielen k hasičskej činnosti, ale aj k humánnosti, láske k prírode a kultúre,“ dodal.
Horná Nitra je v tomto smere slovenským unikátom, funguje tu totiž jediná liga mladých hasičov, ktorá zastrešuje deti z Prievidzského a Bánoveckého okresu.