Bádatelia, ktorí na základe podkladov z archívu vydajú monografiu, musia odovzdať jeden výtlačok.
BOJNICE. Štátny archív v Nitre, pobočka Bojnice, mal nedávno zaujímavú premiéru. Po prvýkrát sa tu uskutočnil deň otvorených dverí. Usporiadali ho pri príležitosti Medzinárodného dňa archívov, ktorý v roku 2008 vyhlásila Medzinárodná rada archívov.
„Tento rok s tým iba začíname, čiže nemáme ani konkrétnu tému. Chceli sme ľuďom predstaviť našu prácu a ukázať im to, čo bežne neuvidia,“ vysvetlila riaditeľka bojnického archívu Zuzana Kotianová. Počas akcie sa od rána nezastavila. Stále chodili ľudia, ktorí boli na prácu archivárov zvedaví.
V bojnickom archíve nájdete rôzne knihy historického charakteru, encyklopédie, slovníky, celoslovenskú a celosvetovú históriu.
Nachádzajú sa tu archívne dokumenty z roku 1415, najstaršia je Listina kráľa Žigmunda, najnovšie sú z roku 2006.
Na zaujímavej výstave si mohli návštevníci prezrieť rôzne pamätihodnosti, ako napríklad cechové dokumenty, knihu súdnych rozhodnutí, kde sa spomína vzbura prievidzských žien či projekt z vodovodu z roku 1929. Vo výstavných skriniach bolo možné vidieť aj porovnanie cien za potraviny alebo manželské pasy, ktoré sa vystavovali na tri mesiace, keď chcel pár vycestovať za prácou.
„V budúcnosti by sme deň otvorených dverí chceli tematicky zamerať a tiež spolupracovať so školami, robiť exkurzie a prednášky,“ prezradila plány Kotianová.
Najčastejšie do archívu zavítajú bádatelia, študenti a historici. „Vyhľadávajú historické a správne dokumenty, robia diplomové práce alebo zbierajú podklady. „Kto študuje v našich dokumentoch a potom vydá monografiu, je povinný nám odovzdať jeden výtlačok,“ vysvetlila fungovanie archívu riaditeľka.
Do archívu si môžno prísť vyhľadať aj svoj rodokmeň, nachádzajú sa tu matriky od roku 1895 do 1906.
Počas dňa otvorených dverí si mohli návštevníci prezrieť aj depozitáre, kam majú bežne vstup povolený iba zamestnanci. Tam sú uložené písomnosti, ktoré potrebujú špeciálne podmienky, aby nedošlo k ich zničeniu. Dôležitá je vlhkosť, ktorá musí byť päťdesiat až päťdesiatpäť percentná, teplota vzduchu sa pohybuje okolo šestnástich stupňov.
„Písomnosti sú uložené v doskách, ktoré sú vložené do škatúľ. Je to pre prašnosť, ale aj keby vznikol požiar, aby sa podarilo zachrániť čo najviac dokumentov,“ ozrejmila Kotianová. V archíve sa nachádza 807 fondov, ku každému z nich je vypracovaná evidencia. Spolu tu nájdete až 2798 metrov písomností.