Dušan Šimka tvrdí, že ho vydierali. Jeden z údajných páchateľov je syn policajnej zamestnankyne. Práve to je pre mnohých problém.
NOVÁKY. Dvadsaťdva policajných vyšetrovateľov z prievidzskej kriminálky odmietlo vyšetrovať prípad, v ktorom páchatelia pýtali od nováckeho primátora desaťtisíc eur za likvidáciu webu určeného na jeho diskreditáciu. Dôvodom má byť zaujatosť policajtov, ktorí matku jedného z podozrivých označili za svoju známu.
V apríli prichytili kukláči muža preberajúceho peniaze od primátora priamo pri čine. Spočiatku sa prípadom zaoberal úrad boja proti organizovanej kriminalite v Trnave. Ten ho neskôr presunul na prievidzskú kriminálku. To sa však nepozdávalo vyšetrovateľom, ktorí poslali krajskému riaditeľovi list o svojej zaujatosti k prípadu. Krajský šéf však vydal rozhodnutie, že nie je dôvod, aby prípad neostal v Prievidzi.
Matka jedného z podozrivých Michala Z. pracuje u polície. Krajská hovorkyňa Elena Antalová však upozornila, že ide o civilnú referentku.
Žiadosť o preloženie prípadu mimo Prievidze napokon podal aj samotný primátor Šimka. Rozhodol sa tak po preštudovaní vyšetrovacieho spisu. „Dočítal som sa tam, že prievidzský prokurátor polícii odporúča, aby sa prípadu nevenovala, lebo ide o obchodnoprávny vzťah. Páchateľ bol v kukle a chirurgických rukaviciach. Takto sa pri obchodnej ponuke nepostupuje,“ bráni sa Šimka.
Doplnil, že zo spisu ďalej vyplynula informácia, podľa ktorej by sa prievidzská kriminálka Šimkovým upozornením na plánované odovzdanie peňazí vôbec nezaoberala. Primátor sa však radšej rozhodol obrátiť priamo na Prezídium Policajného zboru, ktoré na zásah poslalo kukláčov.
„Stratil som dôveru v prievidzskú políciu aj prokuratúru, preto som požiadal o preloženie prípadu,“ vysvetlil.
Polícia mu podľa Antalovej možno vyhovie a vec presunie inam. Je však možné aj to, že polícia napokon prípad nevyhodnotí ako trestný čin, ale obchodnoprávnu ponuku a trestné stíhanie zastaví.
Podľa listu, ktorý napísal zástupca šéfa prievidzskej kriminálky Jozef Madola okresnému riaditeľovi, totiž polícia pracuje s nezákonne získanými dôkazmi. Napríklad vstupy do zhabaného počítača a notebooku mali byť zalepené a opatrené pečiatkou a podpisom za prítomnosti osoby, ktorá veci vydala, čo neboli.
„Tieto dôkazy sú podľa nášho názoru nepoužiteľné,“ píše sa v reakcii zástupca riaditeľa kriminálky na medializované informácie ohľadom prípadu. Polícia vraj nepozná ani majiteľa diskreditačného webu, ktorým je podľa Šimku jeden z páchateľov.
V súčasnosti teda nie je jasné, kde prípad skončí. Zatiaľ nepadlo ani jedno obvinenie napriek tomu, že páchatelia sa priznali. Primátor Šimka je presvedčený, že sa stal obeťou vydierania, keďže dostal na výber, že buď zaplatí, alebo sa páchatelia obrátia na jeho konkurenciu. Polícia však začala trestné stíhanie pre podvod v štádiu pokusu.