BOJNICE. Do bojnickej nemocnice prišla netradičná návšteva. Na detské oddelenie zavítali zdravotní klauni z Občianskeho združenia Červený nos - Clowndoctors. Medzi malých pacientov priniesli smiech a rozptýlenie z každodennej rutiny.
Klaunovanie od prvej chvíle
Prišli oblečení v civile, no za pár minút sa zmenili na zdravotných doktorov. Na nos si nasadili červené klaunské nosy, obliekli si biele plášte, do vreciek a za opasok popchali rôzne rekvizity. Mohlo sa začať klaunovanie. Nepredstavili sa inak ako sestrička Krvinka Obehová a doktor Fifipierko Brzda, pre priateľov Fifi.
Deti v prvej chvíli nevedeli, ako majú na túto netradičnú doktorskú dvojicu reagovať. Klauni najskôr vošli do herne, kde vyšetrili dve dievčatá. Po chvíli skúmania zistili, že zle počujú a z uší im vytiahli balóny, z ktorých im následne vymodelovali zvieratká, kvetinky alebo meč. Ďalšia pacientka zase pri dotyku pískala. Doktor Fifipierko jej predpísal jeden klaunský nos a problém tak vyriešil.
Postupne dvojica vyšetrila všetkých pacientov a do svojej hry zapojili aj sestričky, ale aj mamičky, ktoré prišli pozrieť svoje deti. Klaunovaniu sa nevyhli ani náhodní návštevníci a zvedavci, ktorí chceli vidieť, čo je také zábavné na detskom oddelení.
Dôležitá je empatia
Michaela Závodná a Radovan Kianica, to sú skutočné mená dvojice, ktorá tak rozveselila detské oddelenie. Klaunujú už skoro tri roky. „Chcela som ísť na konkurz na zdravotného klauna už skôr, ale nemala som ešte požadovaný vek. Počkala som na ďalšie výberové konanie a podarilo sa,“ hovorí s úsmevom Závodná. „Väčšinou to už funguje tak, že niekto, kto robí zdravotného doktora, tak dá tip na nových klaunov,“ vysvetlil Kianica.
Okrem toho sa vypisuje oficiálny konkurz, na ktorý sa môže prihlásiť každý, kto má o túto prácu záujem a spĺňa požiadavky. „Mal by to byť človek schopný dobrej improvizácie, mal by mať širokú škálu zručností a schopnosť empatie,“ vymenovala Závodná.
Klaunovanie nie je jednoduché, treba vedieť odhadnúť momentálnu situáciu. „Nie každé dieťa reaguje rovnako a aj podľa choroby musíme k jednotlivým pacientom pristupovať inak,“ vysvetlil Kianica. Pred každým vystúpením sa najskôr porozprávajú s lekármi, sestričkami a prípadne rodičmi, aby vedeli, čo je vhodné a čo si môžu na danom oddelení dovoliť.
Zdravotní klauni majú pravidelné wokrshopy, na ktorých sa učia rôzne triky, zábavné vystúpenia, drobnú mágiu a rôzne iné. „Mali sme aj seminár o onkologických pacientoch, pretože pri týchto ľuďoch treba byť samozrejme opatrní, aby sme im naším vystúpením viac neublížili ako pomohli,“ povedala Závodská.
Než vstúpia, zaklopú
Klauni zo združenia Červený nos pomáhajú tiež odbúrať strach z doktorov. „Navodzujeme aj pocit súkromia, pretože to je v nemocnici obmedzené,“ hovorí Kianica. „Skôr než vstúpime do izby, tak zaklopeme. Kto nás nechce, môže nás odmietnuť. To pri skutočnom doktorovi nejde,“ vysvetlil.
Ich práca však nie je len o rozveseľovaní detí. Dobrú náladu chcú zanechať aj medzi personálom. „Ak odídeme a v nemocnici zostane dobrá nálada aj medzi sestričkami a lekármi, tak tí to potom môžu ďalej prenášať na deti a príjemné prostredie tak vydrží dlhšie,“ povedal s úsmevom Kianica.