Niektorí ľudia sa k sčítacím komisárom správali arogantne, iní lepili na hárky cudzie identifikačné kódy.
HORNÁ NITRA. Sčítanie obyvateľstva, domov a bytov skončilo. Bolo okolo neho množstvo rozruchu, ktorý vyvolal hlavne spor Štatistického úradu s Úradom na ochranu osobných údajov, či sa na hárky majú alebo nemajú lepiť identifikačné kódy.
Zmätok z najvyšších miest sa preniesol aj medzi ľudí. Kým časť z nich vyplnila tlačivá aj nalepila kód, iní neodpovedali na všetky otázky, nenalepili identifikátor alebo sčítanie úplne ignorovali.
Jednoduchú prácu nemali ani sčítací komisári, pretože neraz nevedeli na otázky ľudí odpovedať.
Zmätky v príprave
Napriek tomu, že hlavným organizátorom sčítania bol Štatistický úrad, dôležitú úlohu zohrávali samosprávy, ktoré museli zohnať sčítacích komisárov. Pracovníci na obecných a mestských úradoch však mali aj iné starosti.
„V prípravnej fáze sčítania bol obrovský neporiadok. Mapka obce bola absolútne nezrozumiteľná, čísla domov boli poprehadzované, nikto sa v tom nevyznal. Opravovali sme to sami, online na webe. Systém nestíhal, neustále 'mrzol'. Popri tom všetkom sme museli stíhať každodennú pracovnú agendu na úrade,“ posťažoval sa pracovník obecného úradu v Tužine Jozef Gocman a dodal: „Pracovníci úradov odviedli kus roboty, aby sčítanie vôbec mohlo prebehnúť bez väčších problémov. Kým však sčítací komisári za prácu dostanú zaplatené, úradníci samospráv obídu naprázdno.“
Trhanie tlačív
Ľahkú prácu nemali ani sčítací komisári. Prievidzskí sa k ľuďom museli viackrát vracať, pretože neboli doma a na zanechané odkazy nereagovali. Stalo sa, že sa obyvatelia na mestskom úrade sťažovali, že u nich komisár ešte nebol. Vždy sa ukázalo, že bol u nich viackrát, no nikto nebol doma.
„Keď sa niektorí Prievidžania dozvedeli, že sčítanie končí až 6. júna, niekoľkokrát prehnali komisárov s tým, že majú ešte na vyplnenie čas. Výnimkou nebolo ani arogantné správanie ľudí ku komisárom, objavilo sa aj trhanie tlačív či lepenie nesprávnych kódov na obálky,“ priblížila niektoré z problémov pri sčítaní v Prievidzi viceprimátorka mesta Helena Dadíková.
Podobné skúsenosti má aj handlovská samospráva. „Sťažnosti na komisárov sme nezaznamenali. V teréne sa však stretli aj s nadávkami. Veľmi slušní a ochotní boli podľa komisárov dôchodcovia. Ľudia nevedeli, či majú lepiť na hárky identifikátory, či bude zachovaná ich anonymita,“ povedala Stanislava Kriváňová z Mestského úradu v Handlovej.
Bez podvodníkov
Polícia pred začiatkom sčítania upozorňovala, aby ľudia nenaleteli falošným komisárom, aby hocikoho nepustili do domu alebo bytu.
„V Prievidzskom okrese sa žiadny falošný komisár neobjavil. Celkovo bolo sčítanie na hornej Nitre a v Trenčianskom kraji bez problémov, polícia nemusela nič riešiť,“ informovala trenčianska policajná hovorkyňa Elena Antalová.
ANKETA: Sčítali ste sa? Obávate sa zneužitia údajov?
Etela Čapliarová, Prievidza
Všetko som vyplnila, nalepila som aj kód. Nemám dôvod neveriť ľuďom, ktorí budú údaje spracovávať. V sčítaní žiadny problém nevidím, všetko bolo len zbytočne nafúknuté. Vypisovanie tlačív bolo jednoduché. Syn dokonca využil elektronické sčítanie cez internet. Žiadna z otázok mi neprekážala, odpovedala som na všetky.
Róbert Plachý, Bystričany
Informovanosť o sčítaní bola dobrá, s vypĺňaním som preto nemal problémy. Využil som elektronické sčítanie, pretože takáto forma sa mi zdá jednoduchšia a efektívnejšia. Zneužitia údajov sa nebojím, myslím, že je to všetko dobre zabezpečené. Otázky, na ktoré som odpovedal, ma neprekvapili, nezdali sa mi zbytočné.
Peter, Trnava
Tlačivo na sčítanie som jednoducho roztrhal. Všetko je to veľká hlúposť. Nešlo totiž o nič iné, len každému z nás prideliť kód. A ja sa kódovať nedám. Všetko je ľahko zneužiteľné. Pritom úrady si údaje mohli získať aj inak. Nedám sa odfotiť a neuvediem ani celé svoje meno. Neviem totiž, či by som za môj postoj nemal problémy.
Miriam Weber, Prievidza
Všetko, čo sa nahovorilo v posledných týždňoch v médiách okolo sčítania, som neriešila, na všetky otázky som odpovedala. Aj keď si myslím, že by sčítanie mohlo byť oveľa jednoduchšie. Keby lepšie fungoval štátny systém, mnohé údaje by sa dali získať aj z iných zdrojov. Zneužitia poskytnutých informácií sa nebojím.
Július Dvorský, Prievidza
Čo som vedel, vyplnil som. Mal som menší problém s obálkami, ale sčítací komisár mi poradil. Otázky boli v poriadku, zarazilo ma len, prečo mám písať, kde žila moja matka, keď som sa jej narodil. Mala tam byť rovno otázka, kde som sa narodil. A či sa bojím zneužitia údajov? Kto si chcel o mne niečo zistiť, už si dávno zistil.
Pavel Šurman, Kanianka
Manželka vyplnila tlačivo za mňa, nalepila naň aj kód. Nepáči sa mi, že je to aj sčítanie majetku. Otázky na túto tému by pri sčítaní nemali byť. Napriek tomu sme ich vyplnili. Pevne verím, že to nikto nikdy nezneužije. V tomto štáte si však ničím byť istý nemôžeme.
Marián Kucman