PRIEVIDZA. Nová riaditeľka Kultúrneho a spoločenského strediska v Prievidzi o sebe tvrdí, že nie je umelkyňa a s kultúrou začala na vysokej škole. Skúsenosti s priamym riadením tímu nemá, posledných päť rokov bola v Prievidzi len počas víkendov a študijného voľna.
Napriek tomu oslovila mestských poslancov viac ako kandidáti s dlhoročnými skúsenosťami nielen v kultúrnej oblasti, ale s riadiacimi a organizačnými schopnosťami. Tvrdí, že podstatný je vzťah ku kultúre.
Prekvapenie
Poradie kandidátov na post šéfa kultúry, ktoré zostavila výberová komisia, vyvolalo polemiku. Umiestnenie Petry Štefánikovej na čele rebríčka spôsobilo protichodné reakcie aj na Facebooku.
„Dať do rúk vedenie takéhoto „kolosu“ človeku bez skúseností s riadením je v prvom rade nezodpovedné a vopred odsúdené na neúspech,“ píše Ján. Erik dopĺňa: „Je fajn sa niečo nové naučiť, ale učiť sa priamo počas výkonu zodpovednej riadiacej funkcie, či už v riadení mesta alebo riadení kultúrneho centra mesta, to je trošku luxus. Nemyslíte?“
Našli sa však aj zástancovia kandidátky, ktorí vítajú mladú krv a Štefánikovú považujú za najlepší krok. Tých potešilo rozhodnutie mestských poslancov, ktorí na májovom rokovaní zastupiteľstva potvrdili návrh výberovej komisie a Petru Štefánikovú zvolili.
Uprednostnili ju pred kandidátmi známych mien s dlhoročnými skúsenosťami. Skrátka tak prišla napríklad Beáta Heldiová známa bohatou kultúrnou činnosťou v Nitrianskom Pravne, ale aj najhorúcejší kandidát Vojtech Bartko, dlhoročný zamestnanec kultúrneho domu, tvorca prvých pôvodných bojnických muzikálov či režisér zámockých podujatí. Ten sa po dvoch rokoch pôsobenia v nitrianskom divadle vrátil do domu kultúry na svoj pôvodný post referenta kultúry.
Vek považuje za výhodu
Petra Štefániková vyštudovala manažment kultúry a turizmu v Nitre. Po skončení školy sa prihlásila do výberového konania.
„Na moje veľké prekvapenie ma vybrali. Vzhľadom na svoj vek som to nečakala. O pár dní budem mať ešte len dvadsaťpäť rokov,“ povedala.
Ako ďalej vysvetlila, „kultúre som sa začala venovať na vysokej škole“. Počas štúdia sa ako dobrovoľníčka podieľala na projekte Divadelná Nitra, pomáhala pripravovať podujatia na podporu istej neziskovej organizácie. Tímu však zatiaľ nešéfovala, teraz má na starosti tridsať ľudí.
Svoj nízky vek považuje paradoxne za výhodu. „Poslanci vo mne zrejme videli človeka, ktorý môže priniesť nové nápady a myšlienky, ktorý nie je zaťažený predchádzajúcou tvorbou. Nebojím sa ísť do nových projektov a dokážem ľudí nadchnúť,“ zhodnotila svoje prednosti.
O svojom pôsobení vo funkcii ešte nemá jasnú predstavu, s novým prostredím aj povinnosťami sa oboznamuje. Nechce hovoriť ani o konkrétnych víziách, istá si je však, že dá priestor mladým.
„Plánujem zistiť, čo chcú a venovať im viac podujatí. Možnosť prezentovať sa dostanú aj dosiaľ neznámi umelci, ktorých týmto vyzývam, aby nám o sebe dali vedieť.
Petra Štefániková si uvedomuje, že podpora kultúry nie je dostatočná a že jej rozmach brzdí práve nedostatok peňazí. „Ja však nechcem len nečinne čakať na pomoc, ale ju aj aktívne vyhľadávať, napríklad u sponzorov,“ dodala.