PRIEVIDZA. Rojenie včiel je vlastne rozmnožovanie včelstva. Stará matka uvoľňuje miesto v úli mladšej, pričom pri rojení vyletí z úľa asi kilo až dve včiel. Začína spravidla v polovici apríla a končí medzi 21. až 24. júnom. Rojenie v neskoršom období je skôr chybou včelára, alebo stará matka cíti, že už neprežije nasledujúcu zimu.
Roj včiel v uliciach mesta môže byť nebezpečný, preto prievidzskí mestskí policajti uvádzajú niekoľko zásad bezpečného správania sa ľudí.
„V prípade zistenia výskytu roja je treba ho ponechať na mieste a včely nedráždiť odháňaním alebo hádzaním predmetov,“ vysvetlil náčelník mestskej polície Ľubomír Pomajbo. „Roj nebýva útočný, v prípade ohrozenia však môže byť nebezpečný,“ dodal.
Tiež vyzval, aby každý výskyt roja včiel obyvatelia oznámili na bezplatnú tiesňovú linku mestskej polície 159. „Potom v spolupráci s odborne vyškolenými včelármi zabezpečíme jeho odchyt,“ informoval Pomajbo. V prípade, že je roj na strome, alebo na inom vysokom mieste, pri odchyte pomáhajú hasiči, ktorí poskytnú potrebnú výškovú techniku.
„Do príchodu mestskej polície je vhodné miesto zabezpečiť proti kontaktu s osobami alebo deťmi, ktoré zo zvedavosti môžu byť ohrozené,“ vysvetlil Pomajbo. Včela môže útočne reagovať na spoteného človeka alebo niekoho, kto požil alkohol. Preto je vhodné držať sa radšej v bezpečnej vzdialenosti.
Ak si roj sadne popoludní medzi 14. až 16. h, tak je pravidlom, že do 18. h určite odletí. Pokiaľ by sa nachádzal v odľahlej lokalite, odchyt nie je potrebný.