Dvojica mladých mužov napísala otvorený list vedeniu Prievidze. Bráni sochu baníka a z metropoly hornej Nitry chce mesto s originálnymi osobitosťami.
PRIEVIDZA. Poslanci okresného mesta na aprílovom rokovaní hovorili o rekonštrukcii parku pred úradom práce. Odborníci navrhujú odstrániť roky nefunkčnú a zdevastovanú fontánu a do centra parku umiestniť súsošie Cyrila a Metoda, ktoré je podľa viacerých názorov v súčasnosti nevhodne postavené pri ceste.
V súvislosti s renováciou parku poslanci spomenuli aj sochu baníka, ktorá je pred budovou vysokej školy od osemdesiatych rokov minulého storočia. Na tomto mieste podľa členov zastupiteľstva nemá opodstatnenie, preto by sochu radšej videli pred generálnym riaditeľstvom baní.
Na tieto zámery zareagovala dvojica mladých mužov, ktorá pochádza z Prievidze, no v súčasnosti pracuje v Bratislave. Zastali sa sochy baníka a dokonca by jej vedeli nájsť aj dôstojnejšie miesto.
Vedenie mesta pripravuje na otvorený list oficiálnu reakciu, napriek tomu sa viceprimátorka Helena Dadíková k niektorým názorom a návrhom dvoch mladých mužov vyjadrila.
Príbehom mesta je baníctvo
Radoslav Augustín vyštudoval Hotelovú akadémiu v Prievidzi, v ktorej sa podľa vlastných slov významne venoval cestovnému ruchu. Momentálne pracuje v Bratislave, Prievidzu však považuje za svoje domovské mesto.
Peter Šolto je jeho spolužiak zo základnej školy. V Bratislave študoval estetiku a teraz pracuje v agentúre, ktorá sa zaoberá turistickými produktmi. Obaja majú 25 rokov.
Primátorke Prievidze, viceprimátorke a poslancom zastupiteľstva poslali otvorený list, pretože ich zarazil zámer samosprávy hýbať s niektorými sochami. Zvlášť sa zastávajú známej sochy baníka, ktorá stojí pred vysokou školou.
„Socha baníka reprezentuje, čím ľudia v tomto meste boli. Veľká časť Prievidžanov pracuje v baniach a práve rozkvet baní bol významným faktorom rastu mesta za posledných päťdesiat rokov,“ píšu v liste.
Navrhujú, aby sa do centra parku pred úradom práce nepresúvala socha svätých Cyrila a Metoda, ale práve socha baníka.
„Cyril a Metod tvoria dušu Slovenska, nie Prievidze. Sochu majú v každom druhom meste a nikto pre to, že tu stojí, nepríde do Prievidze. Budujme radšej hrdosť k povolaniu baníka. Pretože je to príbeh tohto mesta,“ zdôraznili. Mesto by podľa nich malo investovať do expozície baníctva a baníckych dní, aby mala Prievidza svoju identitu a osobitosti postavené na baníctve.
Baníckej múzeum existuje
Socha baníka je podľa viceprimátorky Dadíkovej „umelecké dielo a nikto z vedenia mesta nespochybňuje jeho umeleckú a dobovú hodnotu.“
Samospráva uvažuje o jej premiestnení pred budovu, kde sídlia Hornonitrianske bane. Navrhovaná lokalita je podľa nej viac viditeľná pre tých, ktorí do Prievidze prichádzajú alebo ňou len prechádzajú.
„Zatiaľ sme len kontaktovali banskú spoločnosť s týmto návrhom. Nebudeme v žiadnom prípade konať bez zákonných povinných súhlasov z hľadiska autorského práva,“ ubezpečila Dadíková. Osobne si vraj nevie predstaviť umiestnenie sochy baníka do nie práve najrozľahlejšieho parku k soche Cyrila a Metoda.
Na margo prípadnej expozície baníctva reagovala, že neďaleko Prievidze, priamo v Bani Cigeľ, je zriadené banské múzeum. „Žiadna kamenná budova s exponátmi nenahradí jedinečnosť autentického prostredia,“ zdôraznila.
Autorom listu tiež odkázala, že banícke dni sa v Prievidzi už niekoľko rokov nekonajú, pretože na týchto oslavách prestali participovať Hornonitrianske bane. Banícky jarmok sa preto zmenil na Prievidzský.
Dadíková zareagovala aj na tvrdenie, že veľká časť Prievidžanov pracuje v baniach. „Pracuje ich tam 1600 a to nie je určite väčšina. A, žiaľ, toto číslo bude ešte klesať,“ povedala viceprimátorka.
Z modernej fontány ruina
Augustín a Šoltó nie sú nadšení ani zo zámeru zbúrať fontánu pred úradom práce, ktorá sa volá Plod.
„Nie je viazaná na históriu Prievidze z hľadiska významu, je ale príkladom nevyspelosti. Je to ten istý príbeh ako zbúranie Domu osvety a nahradenie lacnou stavbou bez príbehu. Ľahkosť, s akou sa chystáte zbúrať fontánu, je presne o neúcte, ktorá berie mestu osobitosť. Pozrite sa do histórie. Zistíte, že fontána bola pri spustení prezentovaná ako symbol modernej Prievidze, bola efektne osvetlená,“ apelujú v liste na vedenie okresného mesta.
Ľudia podľa Dadíkovej dlhodobo kritizujú zlý stav fontány, ktorá svojmu účelu už pár rokov neslúži a postupne ju ničia vandali.
„Návrh na obnovu parku je jednoduchý, praktický a estetický. Zostane v ňom miesto aj pre malú fontánku. Autori návrhu riešia aj nevhodné umiestnenie súsošia Cyrila a Metoda, ktoré má slnko 'v chrbte' a je pri ceste. Podľa viacerých pôsobí ako by svätci čakali na autobus,“ vysvetlila Dadíková a dodala: „Dom osvety sa netýkal mesta, ale vlastníka, teda Rímsko-katolíckej cirkvi. Tá predala budovu investorovi.“
Vicerpimátorka zdôraznila, že rekonštrukcia parku nezaťaží rozpočet mesta, pretože samospráva už vypracovala projekt, s ktorým sa bude uchádzať o peniaze z grantov. Augustín a Šolto totiž v liste upozornili, že „mesto chce v žalostnej finančnej situácii investovať tisícky eur nás všetkých na prestavbu parku.“