PRIEVIDZA. Program nedávnych Prievidzských mestských dní pobúril časť kultúrnej obce v okresnom meste. Za všetkých sa ozval choreograf tanečného klubu Norbert Burkuš.
Ľuďom a inštitúciám, ktoré majú čo povedať do kultúry, poslal list, v ktorom kritizuje, že v meste dostávajú príležitosť len tí istí umelci.
„Máme v Prievidzi veľa úspešných kolektívov a jednotlivcov z oblasti hudby, tanca či iných odvetví umenia, ale viac sú známi po Slovensku, ako na hornej Nitre,“ zdôraznil Burkuš.
Talenty v ústraní
Na problém síce upozornil po tohtoročných mestských dňoch, zlá situácia v prievidzskej kultúre je však podľa neho už niekoľko rokov.
„Kedysi sa väčšina ľudí v dome kultúry venovala naplno kultúre, organizovaniu podujatí. Asi pred ôsmimi rokmi sa pomer zmenil. Viac zamestnancov je tam na ekonomiku a manažment ako na samotnú kultúru. A to nie je dobré,“ upozornil Burkuš.
V Prievidzi sa podľa neho v kultúre „hrá každý na svojom piesočku, nikto nechce ísť do spoločných projektov, pretože sa bojí, aby ten druhý nebol lepší.“
Mesto, v ktorom žije asi 50-tisíc obyvateľov, má veľa talentov, úspešných kolektívov aj jednotlivcov. Mnohí trénujú v malých priestoroch, pivniciach, z rôznych súťaží sa však vracajú s oceneniami.
„Malo by byť logické, že organizátori podujatí, akými sú napríklad aj mestské dni, ich oslovia a dajú im príležitosť prezentovať sa. To sa ale už niekoľko rokov nedeje. Namiesto toho skoro celé mestské dni vystupujú deti z rovnakých centier a súkromných umeleckých škôl,“ vysvetlil Burkuš, podľa ktorého nechcú ľudia vidieť len jeden žáner, ale viaceré.
Lákavý Polemic
Prievidzské mestské dni zhltli z rozpočtu samosprávy asi 10-tisíc eur.
„Chápem, že na takýchto podujatiach musí byť aj nejaký celoslovensky známy interpret ako skupina Polemic, pretože pritiahne ľudí. Program by však mohol byť pestrejší vďaka ďalším kolektívom a jednotlivcom, ktorí by prišli vystúpiť zadarmo. Žiaľ, nikto ich neoslovil. A pritom by to mala byť asi úloha Kultúrneho a spoločenského strediska, vyhľadávať talenty,“ pripomenul Burkuš.
Iniciatívu Kultúrou proti nekultúre v Prievidzi podporilo počas pár dní na facebooku niekoľko stoviek ľudí. Ozvali sa už viacerí umelci, ktorí chcú vystúpiť 10. júna od 16. hodiny na podujatí s rovnakým názvom v centre Prievidze.
„Nesnažíme sa o rebéliu a ani na nikoho neútočíme. Chceme len ukázať, že Prievidza má veľa talentovaných ľudí,“ povedal jeden z iniciátorov akcie Jaroslav Džaro Franc.
Pódium na fontáne
Iniciatíva našla pochopenie aj u vedenia okresného mesta. Privítala ju aj viceprimátorka Helena Dadíková, ktorá dlhé roky pracovala v kultúre.
„Verím, že na základe dialógu s autormi myšlienky nájdeme možnosti, aby mohli ukázať ľuďom, že sa dá aj bez peňazí urobiť 'veľa muziky'. Mladým interpretom nikto nebráni robiť aktivity. Chcú však na ne podmienky. Zakryli sme teda nefunkčnú fontánu na námestí a vytvorili na nej pódium, ktoré bude celé leto k dispozícií,“ povedala Dadíková.
Upozornila však, že mesto mladých umelcov nebude „vodiť za ručičku“ a odkazuje im, aby ukázali svoju životaschopnosť. Predpokladá, že by mohli nájsť pochopenie u nového vedenia Kultúrneho a spoločenského strediska v Prievidzi.
„Verím, že autori myšlienky sa 'nevyhrážali' len preto, aby sa stali populárni. Očakávam, že prídu s reálnymi nápadmi.“
Viceprimátorka vyslovila želanie, aby tohtoročné Prievidzské kultúrne leto prežívalo čo najviac ľudí na námestí, v mestskom parku pri golfovom ihrisku alebo v lesoparku.
„Budeme radi, ak sa k mladým ľuďom pridajú aj ľudoví umelci, ktorým sme na námestí nechali niekoľko stánkov. Myslím, že by mohla vzniknúť príjemná symbióza aktivít mladých aj tých skôr narodených,“ dodala Dadíková.