V novej expozícii nájdu návštevníci zaujímavé predmety aj dobové fotografie a dokumenty.
HANDLOVÁ. Prezentačné možnosti múzeí otvárajú osobitú cestu poznania a úplne jedinečným spôsobom dokážu spájať súčasnosť s dávno minulými obdobiami. Návštevníci v nich hľadajú odpovede na viaceré otázky dejinného diania a prostredníctvom vystavených exponátov nachádzajú odpovede o spôsobe života minulých generácií.
Nová expozícia, ktorú sprístupnili v Múzeu a galérii Jána Procnera v Handlovej slávnostnou vernisážou, má príznačný názov Návraty domov. Samotný podtitul Domy, dvory a uličky v Handlovej už priamo odkrýva jej podstatu. Zrodu expozície predchádzala spolupráca s Hornonitrianskym múzeom v Prievidzi, ktoré pripravilo aj propagačný materiál k podujatiu.
Na prvý pohľad by sa zdalo, že expozícia Návraty domov je určená najmä rodákom a obyvateľom mesta. Ale nie je to tak, lebo vo vystavených výtvarných prácach Igora Lackoviča, dobových fotografiách a písaných dokumentoch ostal zakódovaný historický obraz tohto baníckeho mesta a jeho premeny. Pôvodne šoltýska osada založená v mieste Seperdeo (Krásny les) sa v historickom dianí nadlho ocitla medzi desiatkami lokalít bojnického panstva a až v roku 1839 získala výsady mestečka s právom konať jarmoky. Jej poľnohospodársky charakter zatienilo uhlie a rozvoj baníctva. Dnes sa rýchlo menia starobylé uličky, strácajú sa banícke domčeky, miznú staré stromy a celé okolie dostáva nový ráz s pečaťou moderného mestského celku.
Práve tieto premeny sú predmetom novej expozície, ktorá návštevníkovi ponúkne odpovede na to, aká bola Handlová pred desiatkami rokov.
Jedinečnosťou tohto múzea, ktoré si v tomto roku pripomína desaťročné jubileum, je aj prepojenie múzejnej expozície s prehliadkou rezbárskych prác majstra Jána Procnera, ale aj nahliadnutie do dielne, kde sa rodia tieto diela.
Autor: iga