PRIEVIDZA. Vernisáž výstavy otvoria za prítomnosti autora a zároveň rodáka z Prievidze 25. mája 2011 v Galérii Regionart pri Regionálnom kultúrnom centre v Prievidzi.
Koncepcia výstavy je zameraná na autorove fotografie, filmy a artefakty zo siedmich kontinentov našej planéty, akými sú vzácne budhistické modlitebné knihy z kráľovstva Mustang, hlinené tanieriky z pier žien etiópskeho kmeňa Mursi, rôzne druhy novoguinejských oštepov či dokonca vysušená húsenica pokrm afrických Pygmejov.
Sprievodným podujatím výstavy je premietanie 12 dokumentárnych filmov Pavla Barabáša. Na výstave, ktorá potrvá do 20. júna, si návštevníci budú môcť zakúpiť aj vybrané DVD z autorovej tvorby.
Pavol Barabáš je známy ako autor širokej škály horských a dobrodružných filmov. Rád vyhľadáva príbehy, v ktorých sa človek dostáva až za hranicu svojich možností. Priťahujú ho územia tibetského budhizmu, prírodní ľudia ukrytí hlboko v neprebádanej džungli. Nakrúcal splavy divokých riek i horské výstupy na najvyššie pohoria kontinentov.
Jeho filmy sú o tom, ako by sa človek mal správať k tejto Zemi. Má za sebou niekoľko objavných expedícií: od nájdenia civilizáciou nedotknutých ľudí doby kamennej v pralesoch v Novej Guiney, cez nájdenie nových jaskýň na stolových horách Chimantá, Kukenam a Roraima, až po absolvovanie prvého prechodu Ellsworthovho pohoria i Zeme kráľovnej Maud v Antarktíde.
Pešo dosiahol Severný i Južný pól, lovil s prírodnými Pygmejmi v Kongu, prešiel najťažší kaňon sveta Trou de Fer na ostrove Reunion. Za svojich 30 filmov získal množstvo medzinárodných ocenení, medzi inými aj Grand Prize 2011 od Medzinárodnej aliancie horských filmov za svetový prínos a kameramanskú prácu v dokumentárnom filme s vysokohorskou, horolezeckou a objaviteľskou tematikou v extrémnych častiach sveta.