DIVIAKY NAD NITRICOU. Zámerom manželov Blahovcov, ktorí sú autormi podujatia, bolo ukázať mladým ľuďom, ako sa žilo kedysi. Návštevníci si mohli v gazdovských dvoroch pozrieť ukážky rôznych tradičných vidieckych činností ako tkanie kobercov, kutie podkov v kováčskej dielni, mútenie masla či varenie lekváru. Veľký záujem bol o jedlá z tradičnej slovenskej kuchyne, ktoré domáci pripravovali priamo pred zrakmi návštevníkov.
Viac fotografií z Mačova si pozrite tu.
„Osúchy a chlieb sa pečú od skorého rána, no pekáreň nestíha“ konštatuje pri pohľade na zástupy čakajúcich ľudí Anna Blahová. K čerstvému pečivu sa podávala kyslá fazuľa, ľudia však mohli ochutnať i tradičný guláš a špeciality zo zabíjačky. Domáci z jednotlivých častí obce si zasúťažili v pečení zemiakových placiek.
O program bol veľký záujem, čo dokazovali stovky ľudí v uliciach a množstvo zaparkovaných áut, ktoré prišli aj z iných okresov. „Vedeli sme, že ľudia prídu, ale ani vo sne nás nenapadlo, že až v takom počte,“ hovorí Blahová. Vyššiu účasť v porovnaní s prvým ročníkom pripisuje hlavne kladným referenciám ľudí. „V rudnianskej doline je to netradičné podujatie, aké sa neorganizuje nikde v okrese,“ konštatuje.
Novinkou boli jazdy na koči, voze a na koňoch. Ľudia mohli prísť hocikedy počas dňa. „Detí bolo veľa, no na prekvapenie chodili aj dospelí, ktorí ešte nesedeli na koni,“ hovorí s úsmevom Simona Blahová, vnučka organizátorov. Podujatie s cieľom zachovania tradícií vníma veľmi pozitívne: „Je to prínos pre každého, mladí ľudia sa tu veľa dozvedia.“
Deťom sa okrem jazdenia a pochutnávania si na rôznych dobrotách páčili aj remeslá či staré poľnohospodárske stroje a traktory, ktoré neostávali ani chvíľu bez pozornosti.
Podujatie v Mačove zorganizovalo občianske združenie Hipo Mačov v spolupráci s Regionálnym kultúrnym centrom v Prievidzi a obcou Diviaky nad Nitricou. Na budúci rok by chceli organizátori vyriešiť najmä otázku parkovania a peňazí, keďže na projekt nedostali žiadnu dotáciu. „Robíme to, lebo nás to baví,“ objasňuje situáciu Anton Blaho.
Autor: Vlastimil Uhlár