Rozhodujúci okamih pre sčítanie je polnoc z piatka 20. mája na sobotu 21. mája.
PRIEVIDZA. Po desiatich rokoch bude na Slovensku sčítanie obyvateľstva, domov a bytov. Týka sa všetkých ľudí žijúcich na Slovensku. Zaradení do neho budú aj cudzinci, ktorí v rozhodujúcom okamihu budú na území nášho štátu.
Sčítanie sa uskutoční od 13. mája do 6. júna, takže sčítací komisári môžu začať navštevovať domácnosti už tento piatok.
Dôležité termíny
Rozhodujúcim okamihom pre sčítanie je polnoc z piatka 20. mája na sobotu 21. mája. Na vyplnenie listinných formulárov budú mať ľudia čas od 21. mája do 6. júna. Pokiaľ sa rozhodnú do sčítania zapojiť elektronicky, čas budú mať len od 21. mája do 29. mája.
Kratší termín je preto, že sčítací komisári musia skontrolovať, či sa ľudia, ktorí avizovali záujem o elektronické sčítanie, skutočne doň aj zapojili. Ak sa tak nestalo, sčítací komisár ho navštívi opäť a požiada o vyplnenie tlačených formulárov.
Sčítací komisári
Skôr ako 13. mája a neskôr ako 6. júna nesmie sčítací komisár zaklopať na dvere domu alebo bytu.
Pri prvej návšteve odovzdá komisár členom domácnosti sčítacie tlačivá a obálky s identifikátormi a overovacími heslami. Pre všetkých členov domácnosti ich môže prevziať aj jeden dospelý člen domácnosti.
Každý, kto býva v byte alebo dome, teda aj deti, dostanú formulár A, ktorý sa týka údajov o obyvateľovi. Domácnosť však prevezme len jednu obálku a formulár, ktorý sa týka bytu alebo domu.
Sčítací komisár je povinný sa preukázať osobitným poverením starostu alebo primátora, na ktorom bude okrúhla pečiatka obce či mesta. Poverenie musí mať komisár na viditeľnom mieste. Pokiaľ by mal niekto pochybnosti, či ten, kto ich navštívil, je sčítací komisár, môže ho požiadať o predloženie občianskeho preukazu.
Obce musia vytvoriť zoznam sčítacích komisárov, každý si teda môže overiť osobne na obecnom úrade alebo aj telefonicky, či ho navštívil sčítací komisár.
Dôležité je vedieť, že komisár nemôže vstúpiť do domu alebo bytu, pokiaľ ho na to majiteľ alebo užívateľ sám nevyzve. Mal by poučiť o spôsobe vyplnenia tlačív a odpovedať na prípadné otázky. Okrem vzťahov medzi členmi domácnosti nesmie zisťovať žiadne iné údaje, len tie, ktoré sú obsahom sčítacích formulárov.
Modré alebo čierne pero
Pred vypĺňaním tlačív by si mal každý pozorne prečítať vysvetlivky a potom písať do formulárov modrým alebo čiernym perom.
Tlačivá by sa nemali skladať a mali by byť chránené pred poškodením alebo zničením.
Po 21. máji navštívia sčítací komisári domácnosti opäť, a to v termíne, na ktorom sa dohodli. Prevezmú tlačivá, pričom môžu ešte pomôcť pri ich vypĺňaní, ak o to niekto požiada. Vyplnené formuláre skontroluje, prípadne vyzve, aby boli doplnené alebo spresnené.
Všetky údaje k sčítaniu obyvateľov, domov a bytov poskytol Štatistický úrad Slovenskej republiky.
História sčítania
* Sčítanie ľudí sa vykonávalo na našom území pravdepodobne už v stredoveku
* Prvé moderné sčítanie podľa zásad medzinárodných štatistických kongresov sa uskutočnilo na území dnešného Slovenska v roku 1869
* Prvé československé sčítanie ľudu a bytov bolo v roku 1921
* Sčítanie obyvateľstva v roku 1950 bolo spojené so sčítaním domov a bytov. Spolu s ním sa uskutočnil aj súpis priemyselných, živnostenských a poľnohospodárskych podnikov
* Prvé integrované sčítanie ľudu s prepojením údajov o obyvateľstve, domácnostiach, bytoch a domoch bolo v roku 1961
* Sčítanie ľudu, domov a bytov v roku 1991 uzatvorilo kapitolu československých sčítaní
* Prvé sčítanie v samostatnej Slovenskej republike bolo v roku 2001. Jeho prípravu, zber údajov, ich spracovanie, publikovanie a prezentáciu zabezpečoval po prvý raz v histórii Štatistický úrad Slovenskej republiky
Štatistický úrad SR