Ľuďom prekáža stavba bez povolenia, chystajú trestné oznámenie. Mesto vraj o porušení zákona donedávna nič nevedelo.
BOJNICE. Strelnica v bojnickej mestskej časti Dubnica rozdelila obyvateľov na dva tábory. Na jednej strane sú tí, ktorí ju využívajú, na druhej stoja nespokojní vlastníci pozemkov.
Strelnica totiž stojí na parcelách ľudí, ktorí vraj k ich využívaniu nikdy nedali súhlas. Prevádzkovateľovi strelnice ich prenajalo poľnohospodárske družstvo.
Bez povolení
Dubnická strelnica vznikla v roku 1989, určená bola pre malorážne zbrane. V súčasnosti ju oficiálne využívajú príslušníci colnej správy, štátnej aj mestskej polície, stretávajú sa tu však aj iní milovníci streľby.
„Kedysi sa strieľalo zo vzduchoviek, dnes sa zo strelnice ozývajú samopaly. Bojnicami sa šíri hluk, ktorý ruší nielen ľudí, ale aj zver v blízkych lesoch,“ povedal Dubničan Ján Hromada.
Problémom je aj to, že vlastníci pozemkov nikdy nedali súhlas na prevádzkovanie strelnice. V ich mene konalo Poľnohospodárske družstvo Horná Nitra, ktoré pozemky prenajalo prevádzkovateľovi strelnice Petrovi Šimkovi. Predseda družstva Igor Urban predpokladal, že vlastníci o plánoch družstva vedia. „Pri podpise zmluvy s pánom Šimkom v roku 2001 bolo dohodnuté, že osloví všetkých vlastníkov za účelom vysporiadania vlastníckych vzťahov,“ povedal.
Vlastníkov je však 168. Trápi ich aj čierna stavba. Na strelnici pribudli v roku 2006 dva múry postavené na čierno. Nikomu to neprekážalo až do doby, keď sa ozvali vlastníci pozemkov. Poslali podnet na štátnu stavebnú inšpekciu, ktorá stavbu preverila a zistila, že „stavebník ju realizoval bez povolenia príslušného stavebného úradu.“
Mesto tvrdí, že o múroch päť rokov nevedelo. Zástupca primátora Zdenko Priehoda povedal, že o stavbe vedia od februára, kedy bol vykonaný štátny stavebný dohľad.
Zmluvu ukončili
Poľnohospodárske družstvo vyhovelo podnetu vlastníkov pozemkov a nájomnú zmluvu Šimkovi ku koncu marca vypovedalo. Jeho predseda vyzval vlastníkov, aby ďalej s nájomníkom rokovali sami. Tí žiadajú zrušenie strelnice a vrátenie pozemkov do pôvodného stavu do konca mája.
Peter Šimko sa k problému vyjadriť nechcel. Vo svojom liste vlastníkom pozemkov ich však upozornil, že bude bojovať za zachovanie strelnice. Na to však bude potrebovať dodatočné povolenie, ku ktorému sa budú môcť vyjadriť aj vlastníci pozemkov.
Tí však majú jasno. „Pán Šimko neprejavil záujem s nami o strelnici rokovať, nikdy nás neoslovil. Nemá ani povolenie na podnikanie. Počkáme do konca mája a potom sme rozhodnutí podať trestné oznámenie, pretože sa tam jednoznačne porušuje zákon,“ vysvetlil Lukáš Grešner.
Upozornil aj na cestu, ktorá vznikla rovnako cez súkromné pozemky a ktorú využívajú návštevníci ako prístup k strelnici. Na mestský úrad smerovala začiatkom februára sťažnosť podpísaná 49 ľuďmi. Mesto na ňu zatiaľ nereagovalo. Zdenko Priehoda tvrdí, že čakali na stanovisko regionálneho úradu verejného zdravotníctva, ktorý požiadali o meranie hluku na strelnici.
„Meraním bolo preukázané, že nameraná hodnota imisií hluku prekročila v mieste merania prípustnú hodnotu. Možno vysloviť predpoklad, že nameraná hodnota s prihliadnutím na dĺžku pôsobenia nemôže vyvolať negatívne účinky na zdravie obyvateľov. Môže však dochádzať k obťažovaniu obyvateľov hlukom v zmysle občianskeho zákonníka,“ píše sa v protokole úradu.
Mesto čaká, či dôjde k dohode medzi vlastníkmi a nájomcom. Pokiaľ nie, bude konať stavebný úrad. Či však strelnicu zrušia alebo nie, Priehoda nekonkretizoval.