KANIANKA. Tradíciu stavania májov poznáme už v stredovekej Európe. Ako prejav úcty a žičlivosti sa zvykli stavať čerstvé stromy pred kostol, radnicu, prípadne pred domy popredných mešťanov a vážených osôb.
Odtiaľ už nebolo ďaleko k myšlienke postaviť máj aj pred dom obdivovaných dievčat, o ktoré mali mládenci záujem. V niektorých regiónoch Slovenska za máj poslúžia zelené briezky. Na Ponitrí je zvykom stavať ako máj vysoké jedle alebo smreky, obkliesnené a očistené od kôry s dvojmetrovým zeleným vrcholcom, ktorý sa ozdobuje stužkami. V niektorých obciach zvyknú na vrcholec okrem stúh pripnúť aj fľašu pálenky.
Dnes sa už tieto zvyky preniesli do postavenia mája na obecnom priestranstve pre celú obec. Na túto peknú ľudovú tradíciu nezabudajú ani v Kanianke, kde každoročne obecný úrad v spolupráci s domom kultúry a miestnym hasičským zborom postavia nádherný vysoký máj, na ktorom okrem pestrofarebných stúh je pripevnená i fľaša pálenky. Samotný akt stavania mája spestrili svojím vystúpením i miestne folklórne skupiny – Kolovrátok a Košovan, ako aj Dychová hudba Hornonitranka.
Autor: Viliam Kurbel