Pľúcne ochorenie sa však dá regulovať, žijú s ním napríklad aj vrcholoví športovci.
PRIEVIDZA. Dnes si pripomíname Svetový deň astmy. Toto ochorenie je známe už veľmi dávno. Dokonca staroveké civilizácie poznali chorubu, ktorá sa podľa popisu na astmu podobala.
„Astma je zápalové ochorenie priedušiek na alergickom podklade," vysvetlil primár Oddelenia pľúcnych chorôb v Nemocnici v Bojniciach Jozef Kubík.
Pri astme človek neprimeraným spôsobom reaguje na alergény.
Táto odpoveď organizmu sa prejavuje zúžením priedušiek a následným horším prietokom vzduchu. „To vedie k prejavom ako je záchvatovitá dýchavica, kašeľ, prevažne suchý, dráždivý a pískotám na hrudníku," povedal Kubík.
Zúženie priedušiek dokáže úplne ustúpiť a to spontánne alebo po podaní liekov.
„Astma však môže mať aj nealergický podklad, alebo sa nedá dokázať jednoznačný alergický podklad," objasnil Kubík.
Astma môže postihnúť kohokoľvek. „Častejší výskyt však pozorujeme u ľudí, ktorí majú už od detstva aj iné prejavy alergie," vysvetlil Kubík.
Podozrenie na túto chorobu vyplýva zo samotných prejavov. Okrem už vyššie vymenovaných sa môže prejaviť aj menšou fyzickou výkonnosťou.
„Astmu dnes ešte nedokážeme úplne vyliečiť. Vieme však kontrolovať jej prejavy," vysvetlil primár. „Dokonca mnohí vrcholoví športovci sú astmatici, ale vďaka modernej liečbe dokážu podávať svetové výkony," dodal.
Vyhnúť sa astme ako takej sa nedá, môžeme však predchádzať jej zhoršovaniu, alebo vzniku záchvatov. „Treba sa vyhýbať alergénom, na ktoré je človek citlivý, alebo spúšťačom záchvatu, ak ich pozná," vysvetlil Kubík. K tomu doporučuje pravidelnú liečbu, dostatok spánku a oddychu.
Pre zdravé pľúca sú dôležité aj ďalšie aspekty. „Najlepšie je nefajčiť a pre dostatočnú kapacitu pľúc je už od detstva dôležitý šport," vymenoval Kubík. „Tí, čo pracujú s chemikáliami alebo v prašnom prostredí, by mali nosiť ochranné pomôcky," dodal.