BOJNICE. Téma šiesteho ročníka Európskeho imunizačného týždňa, ktorý trvá do 30. apríla, znie Spoločné riešenia spoločných hrozieb. Podieľajú sa na ňom členské štáty európskeho regiónu.
Keď sa ochorenia šíria, nepoznajú hranice a môžu viesť k spoločným hrozbám. Pri súčasnej masívnej migrácii obyvateľstva nie je vylúčené zavlečenie akéhokoľvek infekčného ochorenia aj na Slovensko.
Cieľom očkovania je zabezpečiť tvorbu špecifických protilátok proti konkrétnym mikroorganizmom a zároveň navodiť imunologickú pamäť, čím sa má zabezpečiť dlhodobá, najlepšie doživotná ochrana pred ochorením.
Individuálny význam očkovania spočíva v ochrane jednotlivca,
verejno-zdravotný zase v zabezpečení takzvanej kolektívnej imunity na základe vysokej preočkovanosti osôb, čím sa zamedzí šíreniu pôvodcov ochorení v populácii.
Odpor voči očkovaniu vyvolávajú najčastejšie nepodložené domnienky o veľkej miere nežiadúcich reakcií vrátane vplyvu na vznik napríklad diabetu a epilepsie, neúčinnosti vakcín, včasného zásahu do imunitného systému. Povinné očkovanie je tiež odmietané ako neprimeraný zásah do osobnej prípadne náboženskej slobody.
Infekcie najviac ohrozujú malé deti a majú u nich veľmi ťažký priebeh, často v život ohrozujúcej forme. Preto je nevyhnutné, aby očkovanie predbehlo riziko nákazy.
V povinnom pravidelnom očkovaní na území Slovenska sú v súčasnosti očkovania proti jedenástim chorobám. Sú zamerané proti ochoreniam ako záškrt, tetanus, paralytické formy detskej obrny, čierny kašeľ, osýpky, pneumokokové a hemofilové meningitídy a pneumónie.
Autor: Klára Minčíková