Strojár vylepšil jeden z tradičných symbolov Veľkej noci, ktorý využívajú chlapci pri šibačke.
PRIEVIDZA. Vladimír Chudý z Prievidze pletie veľkonočné korbáče z vŕbového prútia, ktoré sa už na pohľad odlišujú od tradičných. Majú totiž zdvojenú ozdobnú rúčku a to im dáva mimoriadne dekoratívny vzhľad.
S technológiou, ktorú sám zdokonalil aj vďaka svojej profesii strojára, nerobí tajnosti. Základom podľa neho je mladé, ohybné prútie. V tomto roku mal s hľadaním dobrého materiálu dosť problémov, pretože Veľká noc je neskoro na jar, vŕbové prútiky rýchle dozrievajú a lámu sa.
Na základný tvar korbáča používa osem rovnakých prútikov. Tie najskôr na spodku omotá, zviaže dlhším ďalším prútom a zaistí. Tak vznikne klasická základná rúčka. Potom tých osem prútov rozdelí na polovicu a zapletie bežným spôsobom. Krajný prútik sprava vloží medzi dva ľavé prúty a podobne sa to opakuje s krajným ľavým prútom, ktorý vloží medzi dva pravé. Takto pokračuje až do konca. Na vrchole korbáča prúty zasa zviaže tenkým prútikom a oreže, tak vrcholec, ako aj spodnú časť korbáča.
Na ozdobnú rúčku používa päť prútikov. Tie najskôr po obvode korbáča rovnomerne upevní do základnej rúčky. Tak, že uvoľní viazanie a opätovne utiahne. Potom tých päť prútov navzájom prekladá smerom dohora , až vznikne po celom obvode vzor v podobe špirály. Konce prestrčí cez oká pletenca korbáča, aby sa neuvoľnili.
Vladimír Chudý vyrastal v hornonitrianskej dedinke Nevidzany, kde každý mládenec si musel na Veľkú noc vedieť upliesť korbáč. Jeho to naučil starý otec a prvý korbáč uplietol ešte ako malý chlapec. Špeciálne ozdobovanie rúčky sa však naučil sám. Jeho výrobky ale nie sú na predaj. Zhotovuje ich len pre vlastné potešenie. Každoročne ich upletie niekoľko a podaruje svojim priateľom a známym. Dokáže upliesť korbáče od najkratších, okolo 50 centimetrov, po väčšie presahujúce dvojmetrovú dĺžku.
Korbáče Vladimíra Chudého majú ozdobnú rúčku. Foto: TASR