PRIEVIDZA. Dnes si pripomíname Deň skautov. Mladých ľudí, ale aj dospelých, ktorým sa myšlienka skautingu páči, stretnete aj v Prievidzi.
Výchova mladých
Skauting je prepracovaný a desaťročiami overený systém výchovy a sebavýchovy, ktorý ponúka pomoc rodičom pri výchove ich detí. „Rozvíja vedomosti mladých, schopnosti, a postoje v telesnej, intelektuálnej, citovej, sociálnej, duchovnej a charakterovej oblasti,“ vymenováva vodca 14. zboru Prievidza Alojz Vlčko. Ten sa stal skautom v roku 1990, keď ho prihlásili rodičia. „Príťažlivé a nevšedné formy aktivít oslovujúce dnešných mladých ľudí sú spojené s modernými výchovnými a manažérskymi postupmi, ktoré reagujú na ich súčasné potreby,“ doplnil. Hlavným poslaním skautingu je prispieť k plnému rozvoju mladého človeka.
Podstatou je tiež dobrovoľnosť, nikto nie je nútený, aby bol skautom. „Dospelí sa deťom venujú ako dobrovoľníci, pretože sú presvedčení, že to je dobré,“ hovorí Vlčko. Hry s premysleným cieľom v mladšom veku a plnenie osobných výziev v staršom veku detí a dospievajúcich sú cestou k osobnému rastu, samostatnosti, schopnosti presadiť sa, tímovo spolupracovať, komunikovať, viesť skupinu ľudí a rozhodovať sa v krízových situáciách. „Skauting však zároveň poskytuje mladým ľuďom voľnosť, príležitosť spoznávať, čo v nich v skutočnosti je a čo dokážu,“ vysvetlil vodca. Skauting je podľa neho aj dobrodružstvo a kopec zábavy, partia rovesníkov so spoločnými záujmami a hodnotami, a tiež dlhotrvajúce priateľstvá na celý život.
Dobrý skutok každý deň
Skautom sa môže stať ktokoľvek, kto je ochotný riadiť sa skautským zákonom a dodržať denný príkaz – vykonať každý deň aspoň jeden dobrý skutok. „Tento záväzok skauti potvrdzujú skautským sľubom,“ vysvetlil Vlčko. Skautský zákon má desať bodov a je akýmsi morálnym kódexom, ktorý hovorí o tom, aké hodnoty skauti považujú za dôležité. Sú to napríklad čestnosť, pravdovravnosť, vernosť, ochrana prírody, cenných ľudských výtvorov a slabších, sporivosť a poslušnosť.
Skautský program vychádza z aktuálneho záujmu detí. Zahŕňa rôznorodé aktivity od ekologických cez umelecké, športové, botanické, zoologické, vzdelávacie i zábavné. Medzi základné akcie každého oddielu patria družinové schôdzky, ktoré sa konajú jedenkrát týždenne v klubovni a oddielové schôdzky, ktoré sa konajú jedenkrát za mesiac. Hlavnou náplňou týchto stretnutí je plnenie takzvaných stupňov napredovania. Okrem toho môžu program vypĺňať večierky, kultúrne podujatia a akcie na verejnosti, napríklad dobrovoľnícke zbierky či rôznorodá pomoc. Neodmysliteľnou súčasťou skautského života sú však aj aktivity v prírode, ako vychádzky a výlety, ale aj viacdenné výpravy s prenocovaním.
Deti záujem nemajú
V súčasnosti je v Prievidzi zaregistrovaných vyše 70 členov. V Prievidzi patrilo medzi skautov od 90. rokov približne 300 mladých ľudí, ktorí už vyrástli, takže na skauting už nechodia. „No stále častejšie medzi nás posielajú svoje deti,“ hovorí Vlčko.
Ideálnym vekom pre vstup do skautingu je 10 až 12 rokov, pridať sa však možno kedykoľvek. Záujem detí a mládeže ale nenarastá. „V Prievidzi aj na Slovensku nám členovia skôr ubúdajú,“ skonštatoval Vlčko. Súvisí to najmä demografickým vývojom, populačne slabšími ročníkmi a odchodmi radcov a vodcov na vysoké školy do iných miest. Okrem toho sa stále zvyšuje konkurencia. Deti majú na výber mnoho rôznorodej voľnočasovej činnosti.
V Prievidzi je aj klub starších skautov od 30 rokov až po dôchodcovský vek, ktorí sa aj napriek vyššiemu veku nechcú skautingu vzdať. „Raz mesačne sa stretávajú a pripravujú si schôdzky, chodia aj na výlety do prírody, spievajú si a hrajú sa skautské hry,“ povedal Vlčko.
Košeľa a šatka
Univerzálnou uniformou skautov je košeľa farby kaki a šatka. Začiatkom 20. storočia, kedy skauting vznikal vo Veľkej Británii, boli ľahko dostupné aj chlapcom z chudobnejších vrstiev, pre ktorých bol skauting tiež určený. „Po tom, ako sa skautské hnutie rozšírilo po celom svete, táto uniforma sa stala symbolom skautov,“ vysvetľuje Vlčko. Predovšetkým skautská šatka zviazaná turbanom je originálny prvok, ktorá okrem poznávacieho znamenia slúžia aj ako pomôcka v núdzových situáciách. Na Slovensku skauti používajú viacero druhov skautských šatiek, najbežnejšia je hnedá s farebným lemom podľa vekovej kategórie. „Najmladšie včielky a vĺčatá majú žltý lem, skauti a skautky zelený a najstarší roveri a roverky majú šatky s červeným lemom,“ objasnil prievidzský vodca. Na neformálnejšie podujatia si v Prievidzi vyrobili aj žlté tričká a mikiny s emblémom prievidzského skautského zboru. „Chceme, aby nás verejnosť vnímala ako modernú organizáciu, nie ako uniformovaných fanatikov. Musíme skrátka kráčať s dobou,“ myslí si Vlčko.