PRIEVIDZA. Každá fyzická a právnická osoba, ktorá je odvádzateľom poistného, má v informačnom systéme Sociálnej poisťovne svoje saldokonto. Výnimkou je zamestnanec, ktorý je poistencom a má v poisťovni individuálny účet poistenca. Ďalšou výnimkou sú samostatne zárobkovo činné osoby alebo dobrovoľne poistení. Tí majú aj saldokonto aj indviduálny účet poistenca.
Fyzické a právnické osoby posielajú Sociálnej poisťovni platby na účty svojej miestne príslušnej pobočky Sociálnej poisťovne. Čísla účtov sa klienti dozvedia priamo vo svojej pobočke alebo na internetovej stránke poisťovne. Ak však klienti pošlú platby na účet inej pobočky, komplikuje to situáciu, platba sa stane neidentifikovanou. Takúto platbu si pobočky následne musia „prehadzovať“ a kým sa nepreúčtujú, klient sa medzičasom môže ocitnúť v zozname dlžníkov.
K najčastejším chybám patria nesprávne uvedené identifikačné údaje, teda variabilný, konštantný a špecifický symbol.
Ako variabilný symbol musí byť uvedené identifikačné desaťmiestne číslo, ktoré odvádzateľ dostane od Sociálnej poisťovne pri registrácii.
Dôležité je tiež uvádzať správne konštantný symbol, pretože informačný systém pomocou neho rozlišuje účel platby. Ak ho klient nesprávne uvedie, platba sa neidentifikuje, aj keď je správne uvedený variabilný symbol.
Podobne je to so špecifickým symbolom. Klienti ho často ignorujú. Pomocou neho však Sociálna poisťovňa identifikuje, za aké obdobie platí klient poistné. Zvyčajne sa dáva dátum v tvare marec 2011.
K chybám patrí aj nesprávne stanovená suma platby, buď klient nepostrehne zmeny vo výpočte poistného z vymeriavacieho základu, alebo nezaplatí celú sumu poistného. Ďalšie chyby vznikajú pri platbách, keď klient platí zo svojho účtu platbu za niekoho iného a Sociálna poisťovňa nevie identifikovať, za koho.
Chyby v saldokontách Sociálnej poisťovne spôsobujú aj zamestnávatelia pri zasielaní platieb a výkazov. Stáva sa, že nepošlú výkaz, ale zaplatia. Ich platby sa však v informačných systémoch „nespárujú“ a to napríklad spôsobí, že Sociálna poisťovňa neodvedie príspevky do druhého dôchodkového piliera, pretože nevie identifikovať, za ktorých zamestnancov má takúto platbu odviesť.
Problémom sú aj platby zloženkami. Je dôležité, aby klienti dodržiavali vzor písma a číslic, pretože čítacie zariadenie veľakrát neprečíta alebo prečíta nesprávne údaje a dosť ťažko sa potom taká platba identifikuje. Medzi časté nedostatky patrí aj nenahlasovanie zmeny mena či adresy trvalého bydliska klienta.
Pobočka Sociálnej poisťovne Bratislava registruje v priemere okolo sto neidentifikovaných platieb denne, pričom začiatkom mesiaca ich počet prudko stúpa, až na 400 až 500 denne.
Autor: Daniela Kríková