PRIEVIDZA. Nie každý vie, že prvý apríl je okrem neoficiálneho sviatku bláznov významný aj Medzinárodným dňom vtáctva.
Pri tejto príležitosti Regionálne kultúrne centrum v Prievidzi zorganizovalo ekovýchovný program venovaný prevažne žiakom základných škôl. Zameraný bol na poznávanie, migráciu, ochranu a hniezdenie vtákov.
Úvod prednášky patril ornitologičke Tatiane Šolomekovej. Tá sa sústredila na hlavné sezóny v živote vtákov. Ako zaobchádzať so zranenými vtákmi vysvetlila Katarína Gromová, pracovníčka záchrannej stanice v bojnickej zoologickej záhrade. „Pri náleze mladého vtáka treba najskôr zistiť, či nevypadol z hniezda, všimnúť si, či nie je kŕmený rodičmi, prípadne či sa neučí lietať.“ Ornitológ Vladimír Slobodník zase poukázal na hniezdenie, vhodnú inštaláciu a zhotovenie vtáčích búdok.
Odhaduje sa, že na Slovensko každoročne priletí 30 miliónov vtákov, z toho dve tretiny v apríli. „Odborníci vhodne určili prvý apríl ako Medzinárodný deň vtáctva. Migrácia je dlhodobý proces, ktorý vrcholí práve začiatkom apríla,“ vyjadril sa Vladimír Slobodník. U každého druhu podľa neho trvá migrácia približne dva až tri týždne.
Slobodníkova zanietenosť pre ornitológiu a prirodzená zvedavosť sa zrodili už na základnej škole. „Vzťah človeka k prírode je čím ďalej tým horší. Zabúda sa, že naše korene sú pri pitnej vode a dýchateľnom vzduchu,“ podotkol.
Žiakov program mimoriadne zaujal. „Prednáška bola zaujímavá. Najviac sa mi páčila časť o ochrane zranených a stratených vtákov,“ povedala Karolína z prievidzského gymnázia. Jej spolužiakovi Jakubovi sa najpoučnejšou zdala byť časť o skonštruovaní búdok. „Pozorujem, že v okolí hornej Nitry žijú druhy ako bocian, lastovička, drozdy, holuby a škovránky, ktoré rovnako patria k sťahovavým vtákom“ poznamenal Jakub.
Autor: Ingrida Sujová