K sčítaniu obyvateľov bol vydaný pokyn, ktorý by mal zabezpečiť jednotný postup obcí.
K sčítaniu obyvateľov bol vydaný pokyn, ktorý by mal zabezpečiť jednotný postup obcí.
LIEŠŤANY. Štatistický úrad Slovenskej republiky vydal Metodický pokyn, ktorým upravuje postup obcí pri príprave, priebehu a vykonaní májového sčítania obyvateľov.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Dve adresy
Pre obce tento pokyn znamená, že najneskôr do 18. apríla musia mať ukončený výber sčítacích komisárov. S ich výberom mohli začať po 4. marci.
Zmeny nastanú aj v otázkach pri sčítaní. „Po prvý raz sa bude zisťovať okrem miesta trvalého pobytu aj obvyklé bydlisko, teda miesto, na ktorom sa obyvateľ zdržiava väčšiu časť roka," vysvetlila Zuzana Štukovská z Odboru štatistiky obyvateľstva Štatistického úradu.
Uvedenie dvoch adries má pomôcť spravodlivejšie prerozdeliť podielové dane, pretože sa ukáže reálny počet obyvateľov daného mesta či obce. „Zisťovanie obvyklého bydliska je teda silnou motiváciou pre obce, aby na svojom území zabezpečili sčítanie skutočne každého jedného obyvateľa," povedala Štukovská.
Starosta obce Liešťany Vladimír Šopoň zisťovanie dvoch adries chváli. „Takto sa obciam môže ujsť viac peňazí. Lebo niekto tu podniká a má bydlisko v Bratislave, tak tá obec z toho nemá nič," skonštatoval. To, že by mali mať sčítací komisári oveľa viac práce, si nemyslí, záleží hlavne na ľudoch, ako dotazníky vyplnia.
Komisári sú dôležití
Významnú úlohu v sčítaní obyvateľov môžu zohrať komisári. Preto práve postup pri ich výbere, zabezpečení činnosti a úlohy sčítacích komisárov tvoria podstatnú časť metodického pokynu určeného obciam.
Sčítacím komisárom môže byť štátny občan Slovenskej republiky, starší ako 18 rokov, ktorý je bezúhonný a spôsobilý na právne úkony. Sčítací komisári začnú navštevovať domácnosti od 13. mája, aby obyvateľom odovzdali tlačivá a identifikátory potrebné na právoplatné sčítanie v listinnej i elektronickej forme. Sčítanie musia komisári ukončiť najneskôr 6. júna.