TUŽINA. Barokový Kostol svätého Jakuba apoštola v hornonitrianskej obci Tužina nepatrí medzi najstaršie na Slovensku a nezachovali sa v ňom ani mimoriadne vzácne umelecké artefakty.
„Je však zaujímavý tým, že na jeho obnovu podstatnou mierou prispela vláda Spolkovej republiky Nemecko a bývalí rodáci, karpatskí Nemci, väčšinou žijúci v Nemecku," povedal starosta Tužiny Ján Sloboda.
Polmiliónové náklady
Tužina sa v minulosti volala Schmiedshau a patrila medzi najväčšie obce na hornej Nitre, ktoré založili karpatskí Nemci, ktorí tam prišli ťažiť drahé kovy. Pred druhou svetovou vojnou v tejto dedine žilo približne 3000 ľudí, takmer výlučne nemeckej národnosti. Po vojne sa väčšina z nich musela na základe Benešových dekrétov vysťahovať.
Kostol si obyvatelia obce postavili v rokoch 1788 až 1797 na mieste menšieho stredovekého kostola. Nová stavba kostola však mimoriadne utrpela počas bojov na konci vojny. Zničená bola najmä veža kostola, zvony, zhorela aj strecha. Hrozil takmer úplný zánik pôvodných malieb v interiéri, čo spôsobilo najmä zatečenie stropu a stien.
V deväťdesiatych rokoch minulého storočia, keď prichádzali na stretnutia rodáci, rozhodli sa pomôcť pri obnove historických pamiatok v rodnej obci. Okrem kostola aj mariánskeho stĺpa z roku 1749, ktorý stojí pred kostolom a bol takisto zdevastovaný. Iniciátorom a organizátorom zbierky medzi tužinskými rodákmi bol predseda Spolku karpatských Nemcov v Nemecku Walter Greschner. Podarilo sa mu vyzbierať v prepočte vyše 200-tisíc eur a ďalších viac než 260-tisíc eur poskytla nemecká vláda. On osobne financoval aj zakúpenie a inštaláciu nových vežových hodín. Menšou čiastkou prispelo aj slovenské ministerstvo kultúry a obyvatelia Tužiny.
„Náklady na rekonštrukciu a reštaurovanie presiahli čiastku 500-tisíc eur," zdôraznil starosta.
Krásne znejúci organ
Obnova kostola sa začala v roku 2002 a trvala takmer päť rokov. Práce na reštaurovaní malieb viedol akademický maliar Jozef Dorica.
„Nástenné maľby sú teraz v pôvodnej kráse," s patričnou hrdosťou na obnovený kostol povedal tužinský farár Štefan Machaj.
Dominantný oltárny obraz, znázorňujúci svätého Jakuba, je najcennejším dielom a veľmi zaujímavé sú tiež stropné maľby. Obnovy sa dočkali aj všetky plastiky. Napríklad socha Krista pastiera na vrchole kazateľnice bola už vo veľmi zlom stave. Podarilo sa ju však zachrániť.
Pred dvoma rokmi dokončil významný slovenský reštaurátor Ján Valovič aj jednomanuálový organ, so 660 píšťalami a 11 samoznejúcimi registrami, ktorý v roku 1857 postavil Samuel Wagner. Pretože zachoval v ňom pôvodnú mechanickú traktúru a obnovil aj cínové píšťaly, vyniká kvalitnou sýtosťou zvuku. Odborníci ho považujú za jeden z najkrajšie znejúcich organov na Slovensku.
„Je vhodný aj na usporadúvanie koncertov vážnej hudby, pretože i akustika v kostole je vynikajúca," dodal farár.
Tužinskému kostolu udelilo ministerstvo kultúry v roku 2006 titul Kultúrna pamiatka a ocenení boli tiež reštaurátori. Iniciátorovi obnovy kostola, 76-ročnému Walterovi Greschnerovi, v januári tohto roka udelil prezident Ivan Gašparovič Rad Bieleho dvojkríža II. triedy.