Bývalý hokejový tréner MŠHK Prievidza Anton Špeťko mal možnosť porozprávať sa s hráčmi i trénerom Chicaga Blackhawks a bližšie spoznať fungovanie tamojšieho klubu kanadsko-americkej NHL.
PRIEVIDZA. Bývalému trénerovi Mestského športového hokejového klubu Prievidza a riaditeľovi zaniknutého ŠHK 99 Prievidza Antonovi Špeťkovi sa splnil sen. V Chicagu nielen navštívil zápas severoamerickej NHL, ale mal aj možnosť porozprávať sa s trénerom a hráčmi mužstva, ktoré je momentálne držiteľom Stanleyho pohára, či nahliadnuť do fungovania klubu a jeho organizácie.
„Mám v Chicagu strýka, ktorý vlastní akcie Chicaga Blackhawks. Mal možnosť pozvať si na banket s hráčmi hosťa. Pri stole mal sedieť so Slovákom Mariánom Hossom, a keďže vedel, že hokej je mojou srdcovou záležitosťou, padla jeho voľba na mňa," prezradil Anton Špeťko, ktorý sa ešte nedávno v MŠHK Prievidza ako tréner venoval najmladšej vekovej kategórii – predprípravke.
V Hossovom drese na zápase
Po svojom príchode do Chicaga dostal Špeťko prvý darček – chicagsky dres Mariána Hossu. Onedlho už v ňom smeroval na chicagsky štadión.
„Zápas v Amerike nie je ako u nás dvoj či trojhodinová záležitosť. Keď sa niekto vyberie na zápas, musí si na to rezervovať pol dňa. Po rozľahlých chicagských uliciach sme išli len autom dve hodiny a to neboli zápchy. Na štadión sme prišli viac ako dve hodiny pred začiatkom súboja, no kým sme prešli jeho chodbami, množstvom obchodov a stánkov, porozprávali sa s ľuďmi, pozreli rozkorčuľovanie a našli si miesto, zápas akurát začínal," opísal svoj príchod na duel Chicaga Blackhawks so San Jose Sharks Anton Špeťko. Domáce Chicago napokon vyhralo 6:3.
„Hralo sa na 25-tisícovom štadióne, atmosféra bola vynikajúca, niekedy mi po tele až behali zimomriavky. Hokej je v Amerike veľká šou. Marián Hossa dal v tomto zápase dva góly, čakali sme všetci na jeho hetrik, aby sme čiapkami zahádzali ľadovú plochu. No Marián nám to nedoprial," hovorí Anton Špeťko.
U Quennevilla s radami nepochodil
Nasledujúci deň čakal bývalého riaditeľa Športového hokejového klubu 99 Prievidza hráčsky banket Chicaga, ktorý pripravila nadačná organizácia klubu podporujúca mladých študujúcich športovcov.
„Banket začal už v doobedňajších hodinách. Najskôr prišli hostia, potom sa začali schádzať individuálne hráči. Pri stole som mal miesto vedľa Hossu, ktorého hneď na úvod prekvapila slovenčina, ktorou som ho oslovil. Neskôr si na mňa spomenul, už sme sa stretli v minulosti v Prievidzi počas prípravných zápasov slovenskej reprezentácie, taktiež poznám jeho otca, s ktorým som si v rovnakom čase robili trénersky kurz. Tém sme tak mali dostatok. Rozobrali sme aj zápas, v ktorom Marián mohol pri inom systéme hry streliť pokojne aj ďalšie dva góly, čo priznal aj samotný hráč," prezradil Anton Špeťko, ktorý sa daný fakt snažil v rámci zábavy rozobrať aj so chicagským koučom Jeolom Quennevillom.
„Samozrejme som nepochodil, Quenneville tvrdil, že jeho systém je v poriadku a najvhodnejší," hovorí s úsmevom na tvári Špeťko, ktorý sa na bankete zoznámil aj s Tomášom Kopeckým a ďalšími hráčmi Chicaga.
Anton Špeťko (vľavo) a Joel Quenneville. FOTO: ARCHÍV A. ŠPEŤKA
Slováci hrajú predovšetkým hlavou
Bývalý prievidzský tréner mal možnosť spoznať aj rádio analytika Chicaga Troya Murraya.
„V Chicagu, ale aj iných kluboch NHL, funguje prepracovaný informačný systém. Murray priamo počas zápasov NHL vyhodnocuje jednotlivé herné situácie, stratégiu hry súpera a prostredníctvom rádia dáva pokyny hlavnému trénerovi. U slovenských hokejistov hrajúcich v NHL Murray ocenil, že majú nielen šikovné nohy a ruky, ale hrajú predovšetkým hlavou," prezradil Anton Špeťko, u ktorého Američania ocenili fakt, že sa ako učiteľ na Strednej odbornej škole polytechnickej na Ulici Falešníka v Prievidzi venuje so žiakmi hokeju a florbalu a vedie tamojší školský športový klub HOKaFLO.
„V Amerike škola, ktorá nemá vlastný športový klub, nemá patričnú prestíž a je viac-menej odsúdená na zánik. V zámorí kladú na mládežnícky šport veľký dôraz," zakončil Anton Špeťko.