PRIEVIDZA. Samosprávy sú zo zákona povinné vydať vlastníkovi budovy súpisné číslo. Nie vždy však tabuľka s číslom aj skončí na dome. Zvlášť v posledných rokoch, keď sa vo veľkom stavby zatepľujú, nechcú si majitelia ničiť vynovenú fasádu.
Prievidza môže takéto konanie trestať pokutami, zatiaľ k nim však nesiahla.
Náhradní poštári blúdia
Poštári, ktorí pravidelne doručujú ľuďom zásielky, veľmi dobre poznajú svoj rajón. Poštu správne doručia aj do domov, ktoré nie sú označené súpisnými a orientačnými číslami.
„Často sa ale stáva, že poštára musí v jeho rajóne zastúpiť iný náš zamestnanec. Vtedy nám neoznačené budovy komplikujú prácu. Najhoršie je to v mestách,“ povedala Bela Lisáková zo Slovenskej pošty.
Správne označená budova je dôležitá aj pre záchranku či hasičov, ktorí sú privolaní na zásah. Neraz ide o sekundy a hľadanie domu, ktorý nie je označený číslom, môže mať aj vážne následky.
„Počas zatepľovania je číslo dole aj niekoľko týždňov. Najhoršie je to pri činžiakoch,“ hovorí Štefan Petic z rýchlej zdravotnej služby.
V Handlovej majú napríklad zdravotníci problém na Prievidzskej ulici, pretože domy sú číslované z dvorov. Vchody tam hľadajú neraz zdĺhavo.
„Čísla by mali byť na viditeľných miestach, nemali by ich zakrývať konáre stromov. Najlepšie však je, ak nás príbuzní pacienta čakajú vonku na ulici,“ pripomína Petic.
Strach o fasády
„Ľudia si tieto komplikácie neuvedomujú. K označovaniu budov mnohí pristupujú ľahostajne,“ hovorí referentka evidencie budov Mestského úradu v Prievidzi Martina Fritzová.
Samospráva vydáva rozhodnutie o pridelení čísla a je povinná majiteľovi stavby tabuľku so súpisným číslom odovzdať. Jeho úlohou je pripevniť ju na budovu, aby bola dobre viditeľná. Orientačné číslo si musí vlastník domu zohnať sám.
„Prax je však rôzna. Mnohí tabuľky s číslami na budovu nepripevnia. Argumentujú, že si nechcú kaziť fasádu. Zvlášť v poslednom období, keď si ľudia zateplia domy, odmietajú na ne pripevniť čísla. Dávajú ich na brány, rôzne stĺpiky alebo ich len tak oprú dole o stenu, či do pivničného okienka. Nič z toho nie je správne, číslo má byť na budove,“ vysvetlila Fritzová.
Prievidzskí poslanci v roku 2009 prijali všeobecnezáväzné nariadenie, v ktorom sú pokuty za neoznačenie budov číslami. V prípade fyzickej osoby je to do 33 eur, právnické môžu zaplatiť až do 6638 eur. Bývalé vedenie mesta však kontrolu označenia budov a následné ukladanie pokút neuviedlo do praxe. Nové vedenie sa k tejto otázke ešte nedostalo.
Nechcú názov ulice
Mnohí si na domy nechcú dávať klasické kovové tabuľky s číslami, prednosť dávajú modernejším, napríklad dreveným.
„Tolerujeme to, sme radi, že vôbec nejako označia budovu,“ zdôraznila Fritzová.
Negatívne sa niektorí ľudia stavajú aj k pripevneniu názvu ulice na svoj dom. Aj preto sú niektoré tabuľky napríklad na plotoch.