NOVÁKY. Už druhý týždeň expedujú úrodu k spotrebiteľom, ako prvé sa im koncom februára urodili cherry paradajky. Hlavnou odrodou je však druh Levanzo, ktorého chcú na začiatku naoberať dvadsať ton mesačne.
„Týmto tempom by sme mali mať do novembra sedemsto až sedemstopäťdesiat ton podľa plánu,“ vysvetlil projektový manažér Hornonitrianskych baní Stanislav Gurský.
Baníci sa dosiaľ nestretli so žiadnymi problémami, v pestovaní sa im darí. K 1,5 hektárovému skleníku by tak o pár rokov mal pribudnúť ďalší, rovnako veľký.
Viac fotografií nájdete tu.
Chuť baníckych paradajok si zamestnanci pochvaľujú. „Sú vynikajúce,“ povedal Dušan Ďurišek, ktorý prišiel do skleníka pracovať po 29 rokoch odfáraných v podzemí. „Je to iná práca, menej nebezpečná. No zároveň je zodpovedná, človek musí ovládať všetky zákonitosti správneho pestovania,“ doplnil.
Hornonitrianske bane nasadili prvé paradajky v polovici decembra minulého roka. Dnes je v ňom 52-tisíc rastlín. „Pestujeme ich na báze hydroponického roztoku. Priesady sú zasadené v pestovateľských matracoch z minerálnej vaty,“ vysvetlila hovorkyňa baní Adriana Siváková.
Ide o takmer ekologické pestovanie bez používania chemikálií. Škodcov likvidujú ich prirodzení predátori a rastliny opeľujú čmeliaky.
Obrovský skleník vyhrieva podzemná voda z geotermálneho vrtu, ktorý ostal po uzavretí miestneho ťažobného úseku nevyužitý.
O návratnosť pôvodnej investície vo výške 3,2 milióna eur sa baníci neobávajú. O ich paradajky je záujem. Šesťdesiat percent produkcie pôjde cez zmluvného odberateľa do celého Slovenska, štyridsať percent ostane na hornej Nitre. Bane si dokonca plánujú otvoriť vlastnú malú predajňu neďaleko Novák, kde sa k úrode dostane každý, kto o ňu prejaví záujem.
Hornonitrianske bane okrem paradajok pestujú aj hlivu ustricovitú tristo metrov pod zemou. Už dnes plánujú ďalšie aktivity, tie však zatiaľ Gurský nechcel konkretizovať.