Festival dokumentárnych filmov svojim divákom predstaví aj tieto snímky.
Zem bez ľudí
Andreas Apostolides / Grécko / 2009 / 52 min.
Tanzánsky národný park Serengeti je považovaný za vzorný príklad starostlivosti človeka o divokú prírodu. Menej sa už vie, že na územie parku o rozlohe Belgicka nesmú vkročiť jeho pôvodní obyvatelia, Masajovia. Dôvod? Ironicky povedané, Masajovia by turistom bránili vo výhľade na slony, levy a zebry. Lov zveri je Masajom tiež prísne zakázaný, zatiaľ čo turisti si za tučný poplatok môžu loviť prakticky čokoľvek. Film na smutnom osude Masajov ukazuje, ako môžu západné predstavy o ochrane a turistickom využití divokej prírody negatívne ovplyvniť život pôvodných obyvateľov, ktorí s ňou po stáročia žili v úplnej harmónii.
V PROGRAME: UTOROK 15. marca o 18.30 h
Siroty z Rangúnu
Evan Williams, Siobhan Sinnerton, Jeremy Williams / Barma, UK / 2009 / 45 min.
Mohutný cyklón Nargis, ktorý sa prehnal Barmou 3. mája 2008, zanechal desiatky tisíc detí bez domova i rodičov. Veľmi silná snímka natočená dvoma odvážnymi kameramanmi z exilovej organizácie Democratic Voices of Burma je jedným z mála svedectiev o priebehu a následkoch katastrofy, kedy vládnuca vojenská junta zakázala vstup zahraničných humanitárnych pracovníkov do krajiny z obavy, že by prítomnosť cudzincov obmedzila jej moc. Jeden z reportérov bol kvôli natočeniu filmu zatknutý a odsúdený k trinástim rokom väzenia.
V PROGRAME: STREDA 16. marca o 16. h
Desať podmienok lásky
Jeff Daniels / Austrália / 2009 / 53 min.
Hlavnou postavou časo-zberného dokumentu o „najväčšej nočnej more Číny" je šesťdesiattri ročná politická aktivistka za ľudské práva a prezidentka Svetového ujgurského kongresu Rebija Kadírová. V polovici 90. rokov sa stala siedmym najbohatším človekom v Číne a súčasne pracovala ako poradkyňa vlády. Do nemilosti upadla po tom, čo otvorene kritizovala čínsku politiku vo Východnom Turkistane, ktorí Číňania okupujú od roku 1949. Šesť rokov bola väznená, prežila pokus o atentát, zo súčasného exilu v USA však naďalej pokračuje v kritike Číny za porušovanie ľudských práv Ujgurov.
V PROGRAME: ŠTVRTOK 17. marca o 20. h
Václav Havel, Praha - Hrad
Petr Jančárek / ČR / 2009 / 57 min.
Po zvolení Václava Havla prezidentom 29. decembra 1989 ožili priestory Pražského hradu prácou ľudí, ktorí sa „na kolene učili robiť demokraciu". Dokument sa venuje prvému polroku pôsobenia Václava Havla vo funkcii, ukazuje jeho občasnú hektičnosť, starosti a drobné radosti. Sleduje aj jeho prvé výjazdy do európskych krajín, USA a Sovietskeho zväzu, historicky významný prejav v americkom Kongrese alebo prvú návštevu pápeža Jána Pavla II. či dalajlámu v Československu. Režisér Jančárek vo filme predstavuje komplexnosť osobnosti bývalého disidenta, ktorý náhle prešiel z opozícia do čela slobodného demokratického štátu.
V PROGRAME: PIATOK 18. marca o 17.15 h
Autor: g