RÁZTOČNO. Nadnárodná firma Holcim ťaží v kameňolome neďaleko Handlovej už dva roky bez platnej nájomnej zmluvy, len na základe rozhodnutia o povolení banskej činnosti, ktoré v roku 2006 vydal súčasný šéf kameňolomu. Štát prichádzal o peniaze, no nikto s tým nič nerobil.
Po zverejnení situácie začali kompetentné orgány konať, ale dodnes bez výsledku. Ani po niekoľkomesačnom skúmaní a kontrolovaní nedošlo k odpredaju pozemkov pod lomom, ktoré vyhrala firma Unistav Bojnice.
Štát prichádza o peniaze
V júni 2010 uzavrel Obvodný úrad v Prievidzi, ktorý je správcom pozemkov pod lomom, kúpnu zmluvu s Unistavom. Ten vyhral s najvyššou ponukou súťaž, hodnotu pozemkov preplatí viac než sedemnásobne. Napriek tomu, že štát by si odpredajom mohol prísť na 1 150 000 eur, stále k nemu nedošlo.
Súhlas má dať ministerstvo financií, ktoré požiadalo o súčinnosť aj rezorty vnútra a hospodárstva. Skúmali okolnosti predaja aj postup prievidzského obvodného úradu, prípadom sa zaoberali aj policajti a prokuratúra.
Ministerstvo vnútra vlani v novembri predaj odobrilo, podľa jeho stanoviska v tomto prípade „nebránia prevodu vlastníctva nehnuteľného majetku žiadne skutočnosti". Ministerstvo financií napriek tomu potrebný súhlas stále nedalo. Prečo, jeho hovorkyňa Patrícia Malecová Šepitková, nevysvetlila.
Nespresnila ani to, kde predaj viazne. „Posudzovanie nakladania s predmetným majetkom štátu stále pokračuje a nie je ohraničené časovým termínom. Vzhľadom na to nemáme v tejto chvíli k dispozícii nové informácie," odpovedala na otázky.
Dohodli sa
Zatiaľ čo sa bojnická spoločnosť Unistav nevie dostať k pozemkom a kompetentní stále niečo posudzujú, v lome sa naplno ťaží. Ticho to akceptuje aj správca pozemku.
Prednostka obvodného úradu Kamila Topoľská Holcim z lomu najskôr vyháňala, potom podpísala dohodu o urovnaní. Tá pojednáva o zmierlivom urovnaní práv a povinností týkajúcich sa užívania pozemkov.
Topoľská odmieta, že by išlo o povolenie ďalšej činnosti v lome, napriek tomu, že dohoda stanovuje nielen finančnú náhradu za ťažbu bez zmluvy v rokoch 2009 a 2010, ale aj výšku poplatkov, ktoré Holcim za každý mesiac užívania ešte zaplatí.
„Ide o riešenie špecifickej situácie, ktorá vznikla po skončení osobitného ponukového konania na prevod vlastníctva predmetných nehnuteľností, v dôsledku dlhodobého procesu schvaľovania kúpno-predajnej zmluvy ministerstvom financií," povedala.
Podobnú situáciu podľa Topoľskej zákon o správe majetku štátu neupravuje. Ako k nej však mohlo dôjsť a kto je za ňu zodpovedný, ostáva záhadou. Vinu nepriznal nikto z kompetentných, polícia nenašla žiadne pochybenia.
Úrady čakajú jeden na druhý. Nikto neodpovedá na otázku, prečo stále pozemok nepatrí víťazovi súťaže, prečo na ňom ťaží cudzia firma bez akéhokoľvek majetkovo-právneho vzťahu a prečo štátu nechýba 1 150 000 eur, ktoré má za pozemky dostať.