HANDLOVÁ. Vzťahy s národnostnou menšinou na Slovensku, ktorú tvoria potomkovia karpatských Nemcov, nie sú podľa slov podpredsedu vlády pre ľudské práva a národnostné menšiny Rudolfa Chmela vyhrotené.
Uviedol to v Handlovej, kde sa v rámci svojej pracovnej cesty stretol s predstaviteľmi karpatskonemeckých spolkov a samospráv obcí a miest bývalého nemeckého regiónu Hauerland.
Patria do neho aj bývalé nemecké obce a mestá na hornej Nitre a širšom okolí. Nemeckí osadníci sa tu usadili už v 14. a 15. storočí, aby pomáhali rozvíjať ťažbu drahých kovov. Po druhej svetovej vojne musela väčšina karpatských Nemcov odísť za dramatických okolností, na základe Benešových dekrétov. Na tieto relikty sa už však zabúda, myslí si podpredseda vlády. Pretože tí z karpatských Nemcov, čo zostali, sa najmä v posledných dvoch desaťročiach môžu bez problémov vracať k svojim koreňom, udržiavať svoj jazyk a kultúru. Majú na to aj zo strany štátnych orgánov vytvorené dobré podmienky, konštatoval Chmel.
Spomenul aj pripravovanú novelu zákona o používaní jazykov národnostných menšín. Práve ním navrhované kvórum desať percent počtu členov národnostných menšín v obciach malo byť na prospech aj nemecky hovoriacich obyvateľov. Hlavným problémom totiž nie je podľa jeho slov to, aby mohli na úradoch používať nemčinu. Ale zákonným uznaním týchto menšín deklarujeme, že tu je ich domov, že sú našimi plnoprávnymi občanmi a že aj ich jazyk je jazykom, ktorý má u nás plné práva, dodal podpredseda vlády.
Predsedníčka Karpatskonemeckého spolku v Handlovej Hildegarda Radovská, Chmela oboznámila s jeho bohatou činnosťou. Členovia spolku, je ich 122, si vybudovali vlastný dom stretávania, kde zriadili aj malé múzeum. Členovia folklórnej skupiny potom zaspievali niektoré staré nemecké piesne. Predsedníčka sa pochválila, že kolekciu týchto piesní už vydali na CD nosiči a teraz pripravujú aj videodokument, kde by bola zachytená história i súčasnosť karpatských Nemcov v Handlovej. Pretože toto banícke mestečko založili v 14. storočí práve oni.
Členovia spolku požiadali vicepremiéra Chmela o podporu tohto nenáročného projektu. S podobnou žiadosťou sa na hosťa obrátili aj členovia mikroregiónu Hornonitrie, ktoré je takisto zložené z bývalých nemeckých obcí. V Malinovej by napríklad chceli vydať slovník tamojšieho nemeckého nárečia, aby sa tieto hodnoty zachovali, pretože tí, čo toto zvláštne nárečie používali, už vymierajú.