PRIEVIDZA. Fašiangy sú tento rok mimoriadne dlhé. Dôvodom je neskorší termín Veľkej noci a tým aj posunutie začiatku pôstneho obdobia.
Na hornej Nitre boli už v minulosti obľúbené záverečné rozlúčky s časom zábav a veselíc. Tradičné pochovávanie basy je populárne dodnes.
Vtipy a paródia
Podstatou pochovávania basy je symbolické ukončenie akejkoľvek zábavy pri muzike.
„Táto hra či scénka je plná žartov a paródie. Hlavnými postavami sú v nej kňaz, kostolník, rechtor a smútiaci 'pozostalí'. Vtipné dialógy vo veršoch zväčša reagujú na aktuálnu situáciu v spoločnosti či v obci alebo meste. Parodované sú pri tom známe postavy a postavičky. Pri rozlúčke vždy odznieva výpočet všetkých trúchliacich nad jej smrťou," priblížila jeden z najtradičnejších fašiangových zvykov riaditeľka Hornonitrianskeho múzea Iveta Géczyová.
Všetky tieto zvyky podľa nej v dnešnom modernom svete prechádzajú zmenami a sú odrazom nielen minulosti, ale aj súčasnosti. Napríklad pôvodných účastníkov známych fašiangových sprievodov, teda dospelú mládež, už v súčasnosti nahrádzajú členovia folklórnych zoskupení.
„Fašiangové zvyky však jednoznačne vo viacerých obciach hornej Nitry patria k živým. Dôkazom je napríklad aj organizovanie Zimných slávností folklóru, ktorých súčasťou je aj súťaž tradičných masiek z fašiangového sprievodu," zdôraznila Géczyová.
Čas zakáľačiek aj svadieb
Fašiangové tradície majú v celej Európe jednotný charakter, ale pritom majú množstvo špecifických prvkov etnického a regionálneho charakteru.
„Základom týchto zvykov je paródia, odloženie identity, preobliekanie, zábava, vybočenie z každodenného rytmu. Niektoré úkony mali v minulosti pre ľudí aj praktické pozadie. Napríklad určité tance mali zabezpečiť budúcu úrodu, uvarenie istého jedla zas malo zaručiť, že ho bude celý rok dostatok," vysvetlila Géczyová.
Pripomenula, že fašiangy boli kedysi obdobím priadok, zakáľačiek a svadieb, často končili pradenie a znamenali začiatok tkania.
Tento rok začne pôstne obdobie 9. marca, kedy je Popolcová streda. V obciach a mestách sa basy budú pochovávať deň predtým, niekde už boli aj cez víkend.