PORUBA - Dňom majstrov Pravnianskej doliny, tradičným jarmokom ľudových remeselníkov, vyvrcholil dnes v Porube v okrese Prievidza 8. ročník, na Slovensku ojedinelého podujatia, Zimné slávnosti Hornonitria.
Od 5. februára sa v rôznych obciach na hornej Nitre uskutočnili vystúpenia folklórnych tanečných a speváckych skupín detí i dospelých, aj prehliadka folklórnych kolektívov karpatských Nemcov.
Opätovne sa uskutočnila súťaž neprofesionálnych spevákov ľudovej piesne pod názvom Pamätnica Jozefa Strečanského, zanieteného folkloristu v Poluvsia. Súčasťou bola aj výstava významného ľudového umelca, rezbára, bývalého baníka Jána Procnera z Handlovej.
Na jarmoku sa predstavili majstri ľudových remesiel, výrobcovia drevených hudobných nástrojov, debnári, čipkárky, krasličiarky, výrobcovia kobercov, ozdôb z cesta, rezbári a ďalší. Svoje umenie a zručnosť väčšinou majstri predvádzali priamo pred očami návštevníkov.
"Mnohé z týchto remesiel by bez týchto ľudí pravdepodobne úplne zanikli," konštatovala jedna z organizátoriek podujatia Eva Henčelová z Regionálneho kultúrneho centra v Prievidzi.
Neraz v remesle pokračujú po otcoch synovia a vnuci. Napríklad v rodine Šovčíkovcov z Lazian začal vyrábať ošítky z ražnej slamy, ktoré sa voľakedy používali na kysnutie chlebového cesta, otec Rastislav. Naučil sa to od svojho otca. Manželka Alena zasa vyrába plastiky a obrazy zo slaného cesta. Pri nich sa po prvý raz predstavil aj ich syn 13-ročný Rastislav mladší. Ten dokáže zhotoviť pôvodným spôsobom drevený stolček bez použitia jediného klinca.
Návštevníci obdivovali aj šikovné ruky Aleny Čavojskej z Poruby, 22-ročnej študentky čínštiny na Karlovej univerzite v Prahe. Už od základnej školy sa venuje paličkovanej čipke. Priznáva sa, že túto náročnú techniku, pomocou ktorej sa dajú vytvárať aj obrazy z čipiek, sa naučila v základnej umeleckej škole v Prievidzi.
Zimné slávnosti Hornonitria pôvodne začalo Regionálne kultúrne centrum v spolupráci s obcami organizovať preto, aby početné folklórne súbory na hornej Nitre mali príležitosť stretnúť sa aj v zimných mesiacoch. Všetky folklórne festivaly väčšinou totiž bývajú v lete. Postupne si slávnosti získali obľubu a prerástli do širokospektrálneho podujatia, s prezentáciou všetkých druhov ľudového umenia.
Za uplynulých osem rokov je vidieť, že podujatia pomohli zvýšiť záujem o folklór v hornonitrianskych obciach. Rozrastajú sa súbory a skupiny a pribúda najmä mladých nadšencov, ktorí postupne preberajú štafetu ľudových tradícií a umenia, čo je predpoklad, že nezaniknú, konštatovala Henčelová.
Svoje drevené reliéfy a plastiky predstavil v Porube rezbár Kamil Znamenák z Poluvsia. Foto: TASR