CIGEĽ. Odporcovia andezitového lomu Košariská, ktorý je vzdušnou čiarou od dediny vzdialený len niečo cez kilometer, sa stretli so zástupcami ťažobnej spoločnosti Kruh, odborníkmi na životné prostredie a starostom obce.
Cieľom bola diskusia o návrhu na rozšírenie kapacity ťažby zo súčasných 95-tisíc ton ročne na 300-tisíc. Rozhodne o ňom ministerstvo životného prostredia, do úvahy by malo zobrať aj výsledky diskusie. Argumenty však ľuďom s najväčšou pravdepodobnosťou nepomôžu a návrh prejde. Pripustil to aj starosta obce Štefan Mjartan.
Bez výsledku
Dvojhodinové stretnutie neprinieslo Cigeľčanom želaný efekt. Hnevajú sa na ťažobnú spoločnosť aj starostu. „Keď sa ešte dalo ťažbe nad obcou zabrániť, starosta svoje plány pred nami tajil. Teraz už je neskoro,“ povedal jeden z nich.
V roku 2009 sa vyjadrili, že Štefan Mjartan nevyvolal k otázke otvorenia lomu verejnú diskusiu, napriek výzve obecného zastupiteľstva. „Po voľbách sa poslanci vymenili, na diskusiu sa zabudlo a starosta vydal rozhodnutie o využití územia bez toho, aby si vypočul argumenty obyvateľov," povedali vtedy.
Starosta obvinenia odmieta. „Informácie boli prístupné na nástenke. Ľudia si ich možno len nevšimli,“ povedal. Tí to odmietajú.
Na stretnutí si vypočuli závery správy, ktorá skúmala vplyv ťažby kameňa na životné prostredie aj kvalitu života ľudí. Informácie, že hluk, prašnosť aj vibrácie sú v norme, ich nepresvedčili. „S vaším kameňolomom absolútne nesúhlasím. Nedá sa tu žiť. S manželom si na záhrade nemôžeme v pokoji ani vypiť čaj,“ posťažovala sa Marta.
Beáta doplnila, že jej záleží aj na životnom prostredí. Rada sa chodím prechádzať do prírody, no v poslednom čase sa vždy len rozčúlim. Vyzerá to tu strašne,“ povedala.
Právna zástupkyňa spoločnosti Kruh Mária Kodajová vysvetlila, že práve preto, aby ľudia žili vo väčšom komforte a pokoji, chce firma budovať novú prístupovú cestu k lomu, ktorá vedie mimo obec cez urbárske pozemky.
Firme neveria
„Problém je, že nemáte na budovanie cesty potrebné povolenia,“ oponovali obyvatelia. Kodajová priznala, že firme skutočne chýba platné územné aj stavebné povolenie. „Cestu môžeme budovať, až keď ich dostaneme,“ povedala. Podľa slov Cigeľčanov však už firma na výstavbe cesty dávno pracuje.
Pochybnosti o serióznosti spoločnosti vyjadril aj obecný poslanec Ivan Kadlečík. „Sídli na vymyslenej adrese a má podlžnosti voči sociálnej aj zdravotnej poisťovni,“ povedal. Kruh má podľa obchodného registra od roku 2008 sídlo priamo na ciglianskom obecnom úrade.
Konečné rozhodnutie o rozšírení ťažby má padnúť na ministerstve životného prostredia. To by malo zobrať do úvahy aj výsledok diskusie s ľuďmi. Napriek tomu, že počas nej starosta vysvetľoval, že bol proti rozšíreniu, napokon priznal, že mu už zrejme nikto nezabráni.
Na 300-tisíc ton ročne by sa mala ťažby dostať v priebehu troch až piatich rokov, zvyšovať sa bude postupne. Mária Kodajová nevedela povedať, koľko rokov bude možné v lome ťažiť, podľa nej však minimálne desať.
Benefity pre obec
Starosta ľudí uisťoval, že ťažba andezitu bude mať pre obec aj pozitívny efekt. Pred dvoma rokmi dostávala obec podľa jeho slov za každú vyťaženú tonu necelých 50 centov. Po novom to bude len takmer 30. Benefity by sa však vraj mali zvýšiť zároveň so zvyšovaní objemu ťažby.
„Od firmy sme už dostali kamenivo za 49 790 eur. Bude to tak fungovať aj teraz. V prípade potreby nám poskytnú kameň a ostané nám doplatia,“ vysvetlil princíp zmluvy.
Okrem toho sa mala firma obci zaviazať, že vybuduje protipovodňové valy, nové cesty, vysadí nové stromy a bude eliminovať dopady ťažby na okolie. Tvrdí, že denný prejazd 150 nákladných áut a zintenzívnenie ťažby sa na zvýšení prašnosti ani hluku neprejaví.