HANDLOVÁ. Orgány činné v trestnom konaní si ho pre objektívnosť nechali vypracovať v Česku. "Pre nás je záväzný," uviedol hovorca Krajskej prokuratúry v Trenčíne Marián Sipavý. K jeho konkrétnym výsledkom a zisteniam sa však vyjadriť nechcel. "Bolo by to predčasné a nezodpovedné," skonštatoval hovorca. Spis má podľa neho štyri zväzky a niekoľko príloh, špecializovaný tím potrebuje čas na jeho preštudovanie, až potom stanoví ďalší postup. Presný termín zverejnenia jeho výsledkov Sipavý nechcel stanoviť. Na krajskú prokuratúru ho doručili v druhej polovici februára. Obvodný banský úrad v Prievidzi už s vyšetrovaním príčiny výbuchu v bani Handlová skončil. Jeho zistenia by však podľa Sipavého nemali mať vplyv na prácu znalcov z Česka. Tí si ho môžu vyžiadať a oboznámiť sa s jeho zisteniami, smerodajné pre nich však bude ich vlastné vyšetrovanie.
Podľa riaditeľa Obvodného banského úradu v Prievidzi Bohuša Sliackeho mohlo za tragédiu viacero faktorov, a to deformácia chodby, zmenšenie jej prierezu, zával popolčeka v chodbe, teplota požiariska a otvorenie dverí v chodbe. "Zo záverov vyšetrovania nie je možné jednoznačne určiť, čo bolo hlavnou príčinou explozívneho vyhorenia plynov, a preto nie je možné konštatovať konkrétne a jednoznačné porušenie bezpečnostných predpisov," informoval. Navyše úrad zistil aj 13 iných nedostatkov, tie však explóziu nezapríčinili.
Obeťami banského nešťastia z 10. augusta 2009 sa stali 20 baníci – 11 banských záchranárov a deväť civilných baníkov, ktorí ráno likvidovali požiar v časti Východnej šachty v hĺbke zhruba 330 metrov pod povrchom. Približne o 9:30 sa prerušilo telefonické spojenie a vypadli snímače, ktoré indikujú stav banských plynov. Pravdepodobne vtedy nastal výbuch, ktorého tlaková vlna ľahko zranila aj ďalších deviatich baníkov, vzdialených od miesta nešťastia 150 až 200 metrov.