NOVÁKY. Zajtra uplynú štyri roky od ničivého výbuchu vo Vojenskom opravárenskom podniku Nováky, pri ktorom v roku 2007 zomrelo osem ľudí. Na dnešnú pietnu spomienku do mestského parku prišiel aj minister obrany Ľubomír Galko, ktorý otvorene povedal, že situácia v podniku je mimoriadne vážna.
Vyzdvihol bezpečnostné opatrenia, ktoré majú podobným nešťastiam zabrániť. „Všetci pracovníci boli vyškolení na narábanie s muníciou, podnik je pod kontrolou štátnych orgánov a získal previerky na skladovanie munície,“ povedal minister a dodal, že podľa jeho názoru už žiadna podobná tragédia nehrozí.
Neplánovaná dotáciaOtázne je, ako dlho bude štát ešte VOP udržiavať pri živote. Minister totiž priznal, že nemá pre podnik zákazky. „Máme muníciu, no chýbajú nám peniaze na jej delaborovanie,“ objasnil.
Včera sa rozhodol presunúť 400-tisíc eur z inej kapitoly na to, aby za ne mali novácki zamestnanci pár mesiacov čo robiť. „Spravil som tak, aby sme do čela podniku mohli postaviť krízového manažéra, ktorý rozhodne, čo bude ďalej,“ povedal.
Galko by bol rád, keby sa o Nováky začali zaujímať aj iní investori, pripustil však, že pokiaľ sa situácia nezlepší, môže dôjsť k likvidácii podniku.
Pozostalí spomínaliZatiaľ čo minister načrtol budúcnosť podniku, pozostalí smútili za svojimi blízkymi, ktorí v ňom prišli o život. „Nikdy na to nezabudnem. Aj keď sú to už štyri roky, mám pocit, že sa to stalo včera,“ povedala Erika Vačková, ktorá stratila dcéru Noriku.
Vdovec Jozef Kováč sa posťažoval na prieťahy v konaní s piatimi obvinenými top manažérmi, ktorí sa postavili pred súd za prečin všeobecného ohrozenia.
„V súčasnosti je prípad na Najvyššom súde, ktorý má rozhodnúť, či sa ním bude zaoberať senát alebo samosudca. Môže sa to tak opäť predĺžiť minimálne o rok. No budeme trpezliví a veríme, že vinníci dostanú spravodlivý trest,“ povedal.
Výbuch muničného skladu zabil 2. marca 2007 ôsmich ľudí a spôsobil obrovské materiálne škody. Detonácie otriasli celým regiónom a tlaková vlna rozbíjala okná aj v desať kilometrov vzdialenej Prievidzi a okolitých obciach.
Zo všeobecného ohrozenia sú obvinení piati bývalí vedúci pracovníci podniku. Pred súd sa postavili vlani v novembri, rozsudok si však stále nevypočuli.
Chronológia tragédie vo Vojenskom opravárenskom podniku Nováky
2. marca 2007 - V priestoroch Vojenského opravárenského podniku (VOP) Nováky vybuchol krátko po 16.30 hodine muničný sklad. Vybuchla delaboračná miestnosť muničného skladu, kde sa munícia likvidovala. Pri výbuchu zahynulo osem osôb a 20 sa zranilo.
3. marca 2007 - Miesto výbuchu vo VOP Nováky, kde vznikol približne 20 metrový kráter, začali prehľadávať aj pomocou psov, pretože nezvestných bolo stále šesť pracovníkov postihnutej delaboračnej dielne.
4. marca 2007 - Minister obrany František Kašický ponúkol svoju demisiu predsedovi vlády a prezidentovi v súvislosti s výbuchom vo VOP Nováky. Premiér SR Robert Fico s demisiou ministra nesúhlasil.
7. marca 2007 - Premiér Robert Fico oznámil, že vláda SR uvoľnila zo svojej rezervy po jednom milióne korún pre pozostalú manželku, resp. manžela a každé nezaopatrené dieťa po obetiach výbuchu vo Vojenskom opravárenskom podniku v Novákoch.
15. marca 2007 - Minister obrany SR František Kašický odvolal predsedu predstavenstva Vojenského opravárenského podniku a jeho riaditeľa Jozefa Beráka. Za nového riaditeľa a predsedu jednočlenného predstavenstva minister vymenoval dovtedajšieho technického námestníka VOP Jána Lasaba.
7. mája 2007 - Sedem z ôsmich obetí výbuchu vo VOP bolo oficiálne vyhlásených za mŕtvych. Identifikovali ich na základe analýz DNA.
24. mája 2007 - Pozostalí obetí výbuchu vo VOP vyzvali predsedu predstavenstva a generálneho riaditeľa Jána Lasaba, aby k 1. júnu toho roku dobrovoľne odstúpil zo svojej funkcie a odišiel z VOP. Zdôvodnili to jeho zodpovednosťou člena minulého manažmentu na poste technického riaditeľa a predsedu Výbušninárskej komisie Ministerstva obrany SR.
4. júla 2007 - Polícia začala stíhať za prečin všeobecného ohrozenia všetkých štyroch členov bývalého vedenia VOP a.s., na ktorých podali trestné oznámenie pozostalí ôsmich obetí.
6. júla 2007 - Krajská prokuratúra v Trenčíne obvinila piatich ľudí v súvislosti s výbuchom munície v delaboračnej hale VOP Nováky.
11. júla 2007 - Minister obrany František Kašický využil právo jediného akcionára a odvolal generálneho riaditeľa a predsedu predstavenstva akciovej spoločnosti Vojenský opravárensky podnik Nováky Jána Lasaba. Súčasne do tejto funkcie vymenoval Petra Trgiňu.
2. marca 2008 - Presne rok po výbuchu munície v delaboračnej hale Vojenského opravárenského podniku Nováky odhalili v centre mesta pamätník obetiam tejto tragédie. Sú na ňom mená všetkých ôsmich obetí – Eleny Bitarovej, Petra Kalača, Márie Kováčovej, Jany Krajčovičovej, Jána Rybára, Emílie Stručkovej, Noriky Vačekovej a Jozefa Vidu.
1. apríla 2010 - Vojenský opravárenský podnik, a.s. Nováky dostal nového riaditeľa. Petra Trgiňu vystriedal na riaditeľskom poste Milan Krištof. Dôvodom odvolania Petra Trgiňu nebolo jeho profesionálne zlyhanie.
26. novembra 2010 - Senát okresného súdu v Prievidzi pod vedením sudkyne Noemy Turanovičovej odročil predbežné prerokovanie obžaloby o veci obvinených piatich vedúcich pracovníkov VOP Nováky. Dôvodom bolo, že prokurátor Krajskej prokuratúry Viliam Gajdoš vzniesol v úvode zasadnutia námietku a zároveň návrh, aby senát požiadal Kolégium Najvyššieho súdu SR zaujať zjednocovacie stanovisko k podstatnej procesnej otázke, či je na konanie v tomto prípade príslušný senát alebo samosudca. Zdôvodnil to skutočnosťou, že členovia manažmentu sú obvinení z prečinu všeobecného ohrozenia. Prečiny zvyčajne pojednáva samosudca. Prax slovenských súdov je však v tomto ohľade nejednotná.TASR