PRIEVIDZA. Katarína Súkeníková vyštudovala umeleckú priemyslovku a má prvý stupeň vysokej školy v odbore pedagogika. Pracuje ako manažérka kultúry pre umelecký prednes, divadlo a literárnu tvorbu v Regionálnom kultúrnom centre v Prievidzi. Má dve deti a žije v Novákoch.
Ako ste sa dostali k bábkoherectvu?
- Pre mňa to nie je bábkoherectvo, je to taká hra s bábkami. Začala som, keď mal syn necelý rok. Keďže mám umeleckú priemyslovku, tak som šla do bábkového súboru v Novákoch robiť kulisy. Moja prvá kulisa bola hrad do hry Kocúr v čižmách. Po roku som sa stala vedúcou súboru a už som robila aj réžiu. Za skoro 25 rokov, čo sa venujem bábkoherectvu, som sama pripravila vyše 20 rozprávkových inscenácií. Ale spolupracovala som aj s rôznymi ľuďmi z celého Slovenska, čiže hier bolo oveľa viac.
Prečo ste si nevybrali činohru?
- Ja mám rada divadlo, ale v činohre, keď je človek na javisku, tak ukazuje seba, svoju tvár. A ja sa veľmi hanbím dospelých. Hoci to na mne nie je vidno. A za tou bábkou sa môžem schovať. Okrem toho mám rada prácu s materiálom, takže výroba bábok ma baví. Hranie je pre mňa taký bonus.
Čiže najviac vás baví výroba bábky?
- Viac ma baví vymýšľanie, hranie, že čo by ako mohlo byť. Mám rada príbehy, hlavne v rozprávkach alebo v krátkych poviedkach sa dá niečo zaujímavé nájsť, čo môžem použiť.
Takže hľadáte v textoch niečo nové, čo môžete využiť?
- Všetko už raz bolo. A my sme tu na to, aby sme to znova objavovali, tu a teraz. Na divadle ako takom ma fascinuje, že je to tu a teraz. Človek sa môže naučiť text, ale akonáhle príde pred ľudí, tak ten okamih je iný, nálada je iná. Môže povedať presne to isté, čo povedal pred hodinou, ale v tom čase a v tom priestore to má už inú výpovednú hodnotu. To ma fascinuje napríklad aj na prednese.
Teraz pracujete ako manažérka kultúry. Nájdete si stále čas na bábky?
- Samozrejme, venujem sa bábkoherectvu sústavne. Začínala som ako sólistka s bábkou, to som chodila hlavne po vystúpeniach. Zaznamenala som aj úspechy. Napríklad za výber bábok – hrala som aj so zemiakmi. V roku 1995 sme s Jurajom Jaškom založili Bábkové divadlo dvoch. Robíme pre deti Rozprávky z kufra, kde si deti vyberú bábky z kufra a my im hráme. Čiže sa snažíme ich interaktívne zapojiť.
Máte aj nejaké vzdelanie v tejto oblasti?
- Priamo v bábkoherectve nie, ale každý rok som absolvovala školenie. Raz bolo zamerané na dramaturgiu, inokedy na réžiu, prácu s hlasom a podobne. Veľa vecí som si aj načítala. Alebo som bola na tvorivých dielňach. Učila som sa napríklad vyrezávať bábky z dreva, čo je náročná technika, teda aspoň pre mňa určite.
Koľko vám trvá výroba jednej bábky?
- Keď robím zložitejšie bábky, tak mi to zaberie asi 15 hodín práce. Výzor bábky si najskôr nakreslím, vychádzam z toho, aký má mať charakter. Pretože povaha postavy, ktorú má bábka predstavovať, sa musí odraziť na tom, ako vyzerá.
Aké bábky máte najradšej?
- Nemôžem povedať, s ktorými bábkami pracujem najradšej. Mám ich rada všetky, aj keď je nejaká výstava, tak si ich rada obzerám a chytám, sledujem, ako sú vyrobené a ako čo funguje. Na bábkach ma fascinuje, že to, čo by človek nespravil, to si ony môžu dovoliť a preto sú pre mňa čarovné.
Pripravujete mládež napríklad na skúšky na umelecké školy. Učíte niekoho aj v oblasti bábkoherectva?
- Ľudí viac priťahuje divadlo. Čiže aj tí, ktorých pripravujem, sa ťahajú týmto smerom a nie k bábkoherectvu. Ja som si veľmi túžila vychovať nejakých spoluhráčov, čiže som niektorých ľudí vedome k tomu popostrkovala. Ale vždy sa mi nejako z toho vymotkali. Málokto chce robiť s bábkami. Sú samozrejme aj takí, čo sa tomu venujú, ale je ich málo.
Aké predstavenie pripravujete najbližšie?
- Guignolovo dobrodružstvo, bude to na motívy francúzskej hry. Guignol je taká postavička, ako je u nás Janko Hraško. Nesúhlasí s neslobodou, tyraniou a hravou formou prekabáti záporné postavy. My sme si tento text vybrali, lebo pred 30 rokmi túto hru hrala Kvetka Boráková, Peter Turan, Jozef Borák a ďalší. Z nich už niektorí nie sú medzi nami a preto Kvetke Borákovej napadlo, že by sme si ich mohli takto pripomenúť. Verejná generálka bude 28. februára o štvrtej hodine poobede v sále Regionálneho kultúrneho centra. Vítaní sú všetci, vstupné je dobrovoľné.