BOJNICE. Areál pre deti začali dobrovoľníci v Dubnici, mestskej časti Bojníc, stavať v roku 1983, dokončili ho o dva roky neskôr. Dnes z neho existuje už len časť a aj tá chátra. Malé deti tak v Dubnici nemajú priestor, kde by sa mohli hrať.
Areál postavili obyvatelia Dubnice a dobrovoľníci z prievidzského gymnázia. S nápadom prišiel fotograf Lukáš Grešnej a akademický sochár Jaroslav Priehoda, obaja dubnickí rodáci. Pridal sa k nim aj záhradný architekt Jozef Janiš, ktorý ihrisko naprojektoval.
„Chceli sme, aby sa deti mali kde hrávať. Najskôr bol problém s priestorom, no napokon sme našli vhodný pozemok, ktorý patril mestu,“ vysvetlil Priehoda. Spomína, že začiatky neboli jednoduché. „Najskôr sa nám ľudia posmievali, neverili, že to dokážeme. Neskôr sa ich čoraz viac pridalo a nezištne nám pri výstavbe ihriska pomáhali.“
Lukáš Grešner doplnil, že Dubničania si museli všetko zabezpečiť sami. „Mesto nám prispelo na materiál, no objednať aj priviezť sme si ho museli my.“
Vďaka ochote miestnych vzniklo dubnické ihrisko v priebehu dvoch rokov. „Boli tam ruské kolky, šachy, kresliaca stena, multifunkčné ihrisko, pieskovisko aj preliezačky,“ vymenúva autor projektu Jozef Janiš.
Napriek ochote ľudí a nadšeniu autorov ihriska začalo postupne chátrať. „Nemal sa oň kto starať a to bola chyba,“ povedal Grešner. Postupne tak niekto zariadenie rozkradol a areál upadal. Zavŕšila to výstavba kostola, ktorý si pred desiatimi rokmi vyžiadali Dubničania. Časť z ihriska zmizla pod jeho základmi a o tú, čo ostala, sa už nikto nezaujímal.
Autorov ihriska to mrzí. „Dnes sa malé deti nemajú kde hrať, je to škoda. Pritom by stačilo, aby o areál prejavilo mesto záujem,“ povedal Priehoda.
Jeho menovec Zdenko Priehoda, zástupca primátora Bojníc, uznal, že najmenšie deti veľa možností v Dubnici nemajú. Na ihrisku ostalo pár starých preliezačiek, ktoré už však nespĺňajú európske štandardy a môžu byť nebezpečné.
„Areál v súčasnosti viac využíva mládež ako deti. Žiaľ, priestor už nie je možné ďalej rozširovať, nie je kam. Budem sa však zaujímať o to, aby sme aspoň tento malý detský kútik spestrili,“ prisľúbil.
Vysvetlil, že jednou z možností je aj získanie peňazí z firemných grantových programov, záleží na záujme rodičov. Mesto však neostane bokom. „Pomohli sme aj koncom minulého roka, keď nás miestni hasiči požiadali o obnovu osvetlenia pri ihrisku. Podarilo sa,“ objasnil Priehoda.
Dobrovoľníkov, akí pomáhali ihrisko stavať, by už dnes niekto hľadal asi márne. Záujem rodičov by však tento detský kútik mohol pomôcť oživiť.